SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, borç yapılandırılması kapsamında il genelinde 11 bin 484 işverenden 426 milyon 232 bin TL, 9 bin 856 BAĞKUR’ludan ise 54 milyon 361 bin TL borç yapılandırıldığını söyledi.

 
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kayseri İl Müdürlüğüne 11 bin 484 işveren, 9 bin 856 BAĞKUR’lu başvuruda bulundu. Başvurular hakkında bilgiler veren SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, “Biliyorsunuz 6736 sayılı yasa 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yapılandırma ile ilgili başvurularımızı 1 Eylül itibariyle almaya başladık. Bu kapsamda sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, idari para cezaları, kurumca tahsis edilen ve vergi dairesi adına tahsis edilen damga vergisi gibi vergiler ve 30 Haziran 2016 tarihi öncesinde bitmiş olan inşaatlara ilişkin tutarlar yapılandırma kapsamında takip ediliyordu. Biz burada genel sağlık sigortalılardan, BAĞKUR’lulardan ve işçi çalıştıran işverenlerimizden aldığımız başvurularda Kayseri’de istediğimiz hedeflere ulaştığımızı düşünüyoruz. Özellikle işçi çalıştıran işverenlerimizden yaklaşım 11 bin 484 başvuru aldık. Kayseri’de toplam kayıtlı işyeri 29 bindir. Yüzde 95’in üzerinde işverenimize ulaştığımızı görüyoruz. Bu bakımdan Kayseri’deki işverenlerimize teşekkür ediyorum. 4B kapsamında takip ettiğimiz borçlularımızdan yani BAĞKUR’lularımızdan ise 9 bin 856 başvuru aldık. Bu başvurudan da toplam 55 milyon TL civarında bir yapılandırma yaptık. Bu yapılandırmadan yaklaşık 5 milyon TL civarında tahsilat yaptık. Bu tahsilatlar artarak devam edecek. Çünkü 36 aya kadar vadeli yaptığımız için tahsilatlarımızı henüz istediğimiz düzeyde değiliz burada.” dedi.
İl Müdürü Hasgül, genel sağlık sigortası borçlularının tamamına erişilemediğini sözlerine ekleyerek, bunun nedeninin başvuru süresinin 2 Ocak 2017’ye kadar devam edecek olmasını işaret etti. Yaklaşık 35 bin borçludan bin 675 başvuru aldıklarını dile getiren Hasgül, “Ancak genel sağlık sigortalılarımızın tamamına erişemedik. Bunun birkaç sebebi olabilir. Bunun en başında başvuru süresinin 2 Ocak 2017’ye kadar devam etmesi olduğunu düşünüyoruz. Kayseri’deki genel sağlık sigortası borçlularımızdan şunu istirham ediyoruz. E-devlet şifreleriyle girdikleri zaman kendilerinin kurumumuza genel sağlık sigortası prim borcu olup olmadığını görebilirler. Kurumumuza gelerek de bunu öğrenebilirler. 35 bin civarında şuan borçlumuz var. Bize şuanda bin 675 sigortalımız genel sağlık sigortası primlerinin yapılandırılması için başvurmuş durumda. 2 Ocak’ı beklemeden gelerek borçlarının ilk taksitini öderlerse vatandaşımız koşulsuz ve sınırsız sağlık hizmetlerine kavuşacaklar. Özellikle sağlık yardımı alma konusunda devletimiz sosyal bir devlet. Gelip ilk taksitini ödedikleri taktirde hemen sağlık hizmetlerinin açılacağını bildirmek istiyorum” dedi. Vatandaşlardan son başvuru tarihini beklemeden başvuruda bulunmalarını isteyen ve bunun avantajlarına değinen Hasgül, “Tekrar istirham ediyorum, genel sağlık sigortalılarımız 2 Ocak’ı beklemeksizin lütfen kurumumuza başvursunlar. Gelir testi yaptırmamış olanlar eğer test sonunda asgari ücretin 3’te birinden az gelir elde ettikleri tespit edilirse geçmişteki prim borçlarını siliyoruz ve bundan sonra sınırsız ve koşulsuz sağlık yardımı veriyoruz. Gelir testi yaptırmış olanlar ise borçlarındaki gecikme faizinin tamamını siliyoruz, anaparayı da 12 eşit taksite bölerek deme imkanı getiriyoruz. İlk taksiti öderlerse hemen sağlık yardımını açıyoruz. Ziraat Bankası ile bir işbirliği protokolümüz var. Bu protokolde 4B diye tabir edilen Bağ-Kurlularımızdan prim borcundan dolayı emekli olamayanlara banka kredisi kullanarak emekli olma imkanı getirilmişti. Burada da yaklaşık 200 civarında sigortalımızın banka kredisi kullandığını ve aylık bağlandığını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla