Yurtta Sulh Konseyi’nin hacker grubundan 2 şüpheli daha gözaltına alındı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TBMM’ye siber saldırı gerçekleştirerek devletin gizli kalması gereken bilgilerini ifşa eden, Cumhurbaşkanı, ve bir çok üst düzey devlet adamını hedef alan ‘Yurtta Sulh Konseyi’ grubunu oluşturan hacker grubu ile ilgili olayda 2 şüpheli daha gözaltına alındı.
16 Mayıs’ta 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisine siber saldırı gerçekleştirerek Devletin Güvenliği veya İç ve Dış Siyasal Yararları Bakımından Niteliği İtibarıyla Gizli Kalması Gereken Bilgileri ve Bakan, milletvekillerine ait TBMM kurumsal e-posta adreslerini ve sosyal medya hesaplarını ele geçirerek kişisel bilgilerini ifşa eden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve TBMM milletvekillerine ve birçok üst düzey bürokrat ve devlet adamına kendilerini gizleyerek tehdit, hakaret içerikli ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılayıcı paylaşımlar yapan, WhatsApp programında “Yurtta Sulh Konseyi” isimli grup oluşturarak ve grup yöneticisi Albay isimli şahsın, darbe girişimi sonrası yakalanan FETÖ mensuplarının serbest bırakılması aksi halde tekrar darbe girişiminin başlayacağı konusunda mesaj yayınlayan Fuat Avni türevi suç örgütü olan hacker grubuna yönelik bizzat Kayseri Cumhuriyet Savcısı Oğuzhan Murat tarafından beş aydır yürütülen soruşturmada Kayseri merkezli, İstanbul, İzmir, Bursa, Çankırı, Aksaray ve Hatay illerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmişti. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Koordinesinde Kayseri Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğünde kurulan özel ekibin 5 aydır titiz ve gizlilik içinde sürdürdüğü çalışmalar neticesinde Hacker grubundan Y .Y. Ç.E, Y.E, A.Y., M.C., A.C.Ö., Y.Y., A.Ç., S.C.Y., O.D. düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alınmıştı. 27 Mayıs’ta hackerlerden Ç. E. isimli şüpheli ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma’ suçundan, Y.E., A.C.Ö., Y. Y., O. D., A.Ç. ve S.C.Y. ‘Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye Olma’ suçundan tutuklanmış, şüpheliler Y.Y. ve A.Y. çıkarıldıkları mahkemece yurtdışına çıkma yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.
6 Ekim’de polis ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu olaya karıştıkları tespit edilen K.G.A.(25) ile F.K.(24) yakalandı.
Gözaltına alınan iki şüphelinin Emniyet’teki sorgularının sürdüğü öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.