MERKEZ BANKASI’NIN KKM KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Yaşanan genel seçimlerden sonra yeni Bakan Mehmet Şimşek’in attığı ekonomik adımları ve ülkede yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Kuyumcu Mehmet Altuncan, yapılan bu adımları olumlu bulduğunu özellikle Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat hesabı değişimi ve bankaların kendi faizini belirleme kararı Türk Lirası’nın değerini artıracağını tahmin ettiğini bununda ülkeye olumlu sonuçlar getireceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. KKM’de asgari faiz oranı politika faizi olarak uygulanıyordu. Politika faizi yüzde 30 düzeyinde bulunuyor. Merkez Bankası’ın aldığı karar doğrultusunda Türk Lirası’na rağbetin artacağını belirten Kuyumcu Mehmet Altuncan, “Merkez Bankası sabah açıklama yaptı bunun ile alakalı disiplinize olacak şekilde Türk Lirası’nın değerleneceğini gördüler. Merkez Bankası’nın Başkanı’nın yaptığı açıklama kur korumalı faiz programından Türk Lirası’nda geçileceğini, kur korumalı faiz programında ki oranın azami limitin altında hareket edememesini serbest bıraktılar, artık bankalar kendi faizlerini kendileri belirleyecekler. Bu da dövizden Türk Lirasına olan rehaveti arttıracak. Türk Lirasında ki gücü gösterecek. Bu iç piyasada bizim iç dinamiğimiz ile alakalı açıklama. Dünya da şu an da beklentilerin içerisinde petrol fiyatlarının yükselmesini planlıyorlar. Petrol fiyatlarında ki yükselme, dünyada ki bütün dinamiklere etki edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ HAREKETLİLİK PİYASAYA CANLILIK KATACAK

Depremde hasar gören illerin imarı için başlatılan çalışmaların inşaat sektörüne hareketlilik katacağını belirten Altuncan: “Önümüzde ki günler de inşaat sektöründe deprem bölgelerinden dolayı yaşanan hareketlilik piyasaya bir canlılık katacak. Bu işçilik maaliyetlerinde, ürün tüketimi, inşaat malzemesinin masraflarından dolayı onlara da hareket verecek. İç piyasada güzel bir iş olacak. Bunu göreceğiz fakat dünya da gelişen hareketler de petrol fiyatlarının yükselme beklentisi ayriyeten de dünyanın içerisinde bulunduğu genel olarak kuraklık ile alakalı, iklim değişikliği ile alakalı strateji de sanırım gıda sektöründe bir sıkıntı yaşayacağız” dedi.

ALTIN HER ZAMAN GÜVENLİ BİR LİMAN

Bir kez daha altının önemine değinen Altuncan: “Altın her zaman güvenli liman. Artık son aylarına girmeye başladı. Rallinin ortasındayız sonuna doğru gideceğiz. Birden OPEC fiyatları arttırırsa, aşırı derece de o ülkelerde ki para, likit artışının güvenli liman olan altına geçeceğinden ons fiyatında ki yükselişin devam edeceği kanaatindeyim. Minimal ekonomide insanlar iyi planlama yapmalılar. Ülke ve dış dünyada ki coğrafik değerlenmelerden dolayı, tasarruf etmeliyiz. İyi hesaplamalar yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.