AHİRETTE, AYAĞA KALKIŞ(2)

Ölüm sonrası, ahrette ilk aşamalardan biriside yeniden yaratılış olacağıdır. Ölüm sonrası dirilme konusunda biz mi yeniden diriltileceğiz, çürüyüp toprak oluğumuzda diye ahrete inanmayan düşünceye, Allah’ın verdiği cevap şöyledir ve yeniden yaratılışın olacağını nasıl açıklıyor ayetlerde. 13/ Rad 5, “ Resulüm inkarcıların seni yalanlamalarına şaşıyorsan, asıl şaşılacak şey onların biz toprak olduğumuz zaman yenden mi yaratılacağız demeleridir. İşte onlar Rablerini inkar edenlerdir, onlar kıyamet gününde boyunlarında tasmalar bulunanlardır ve onlar ateş ehlidirler. Onlar, ateşte ebedi kalacaklardır.” 32/ Secde 10, “ Toprağın içinde kaybolduğumuz zaman, gerçekten o vakit biz mi yeniden yaratılacağız derler. Doğrusu onlar Rablerine kavuşmayı inkar etmektedirler.” 34/ Sebe 7, “ İnkar edenler kendi aralarında şöyle dediler, sahi çürüyüp paramparça olduğumuz vakit yeniden diriltileceğinizi söyleyen ve haber veren kişiyi gösterelim mi? ”
Ayetlerde, ahrette tekrar yaratılma ve diriltilme olacağı beyan ediliyor ve 17/ İsra 49, “ Bir de onlar dediler ki, sahi biz bir kemik yığını ve kokuşmuş bir toprak olmuş iken yepyeni bir hilkatle/yaratılış ile diriltileceğiz öyle mi? “ 17/ İsra 98, “ Cezaları işte bundan dolayıdır ki, onlar ayetlerimizi inkar etmişler ve sahi bizler, bir kemik yığını ve kokuşmuş toprak olduktan sonra yeni bir yaratılışla diriltilmiş mi olacağız demişlerdi.” 75/ Kıyamet 3, “ İnsan, kendisinin kemiklerini bir araya toplayamayacağımızı mı sanıyor? “ Kıyamet 4,” Evet, Bizim insanın parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.” 50/ Kaf 15, “ İlk yaratmada acizlik mi gösterdik, hayır, insanlar yeni bir yaratma konusunda şüphe içindedirler.”
Yani ayetlerde Allah, yarattığı insanın öleceğini, öldükten sonra tekrar diriltileceğini, kabirlerde çürüyüp toprak olacağını, cevherinin, mayasının toprak olduğunu, o topraktan daha pek çok canlının yaratıldığını ve yaratılacağını, Ahrette tekrar Allah, insanlara can verip yaratacağını, ilk önce nasıl yaratıysa ahrette de yine öyle yaratıp canlı hale getireceğini ve yaptıklarından hesap soracağını, sonunda iyi ameli olanı cennetle mükafatlandıracağını, kötü ameli olanı da cezalandıracağını, ahrette ebedi bir hayatın olacağını, insana hatırlatarak hazırlıklarınızı düşünerek ve doğru yere yatırım yapın diye bu dünyada iken uyarısını defalarca yapmıştır. Hatta 1)kitaplarla uyarmış, 2)Peygamberlerle uyarmış 3)Akıl vererek uyarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.