AHİRETTE YENİDEN ŞEKİLLENDİRME

Allah, Kuran’da ahret hayatının yeniden başlayacağını açıklamaktadır. Allah’a ait bir tür var ediş, yani yeryüzünü gezin, yaratmanın nasıl başladığını ve Allah’ın ahret hayatını yeniden nasıl yaratacağını düşünün diye insanlara uyarıda bulunuyor. 29/ Ankebut 19, “Allah’ın, yaratılanları ilk baştan nasıl yarattığını ölümden sonra bunu nasıl tekrarladığını görmediler mi? şüphesiz bu Allah’a göre kolaydır.” Dünyadaki sürekli değişimi ve yenilenmeyi misal vererek uyarmakta ve ibret almamızı istemektedir. 29/ Ankebut 20, “ De ki: Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bir bakın. İşte Allah, bundan sonra aynı şekilde ahret hayatını da yaratacaktır. Gerçekten, Allah, her şeye kadirdir.” 53/ Necm 45, 46 “ Şurası muhakkak ki, rahimlere atıldığında nutfeden, erkek ve dişiden ibaret olan iki çifti Allah yaratmıştır.” 53/ Necm 47, “ Şüphesiz tekrar diriltmek de Allah’a aittir.”
56/ Vakıa 58, “ Söyleyin öyleyse, rahimlere döktüğünüz meni nedir? Vakıa 59, “ O meniyi siz mi yaratıyorsunuz, yoksa biz mi?” Vakıa 60, “ Aranız da ölümü takdir eden biziz. Ve Biz önüne geçilebileceklerden değiliz.” Vakıa 61, “ Böylece sizin yerinize benzerlerinizi getirelim ve sizi bilmediğiniz bir alemde tekrar yaratıp var edelim diye ölümü takdir ettik.” Vakıa 62, “ Ant olsun ilk yaratılışı bildiniz, düşünüp ibret almanız gerekmez mi?” Vakıa 63, Şimdi Bana, ektiğinizi haber verin.” Vakıa 64, “ Onu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren Biz miyiz? Vakıa 65, “ İsteseydik onu kuru bir çer, çöp yapardık da şaşırır kalırdınız.” Vakıa 68, “ Ya içtiğiniz suya ne dersiniz?” Vakıa 69, “ Buluttan o suyu siz mi indirdiniz yoksa indiren Biz miyiz.” Vakıa 70, “ İsteseydik onu tuzlu su yapardık, şükretmeniz gerekmez mi?” Vakıa 71, “ Söyleyin şimdi Bana, tutuşturduğunuz ve yaktığınız ateşi, ” Vakıa 72, “ Onun ağacını siz mi yarattınız, yoksa yaratan Biz miyiz?”
Bu ayetlerde, atılan nutfe ve spermin yaratılışını ve bunlardan da insan veya diğer canlıların ilk defa yaratılışını, siz mi yarattınız veya kendiliğinden mi oldu diye, Allah soru sormakta ve onları ilk taratan Benim, ahrette de yaratacak Benim diye ikazını yapmaktadır. Ölümü takdir edenin, insanları ve diğer canlıların, bir taraftan ölüp, diğer taraftan doğduklarını yerinize benzerleri getiririz diye, ölümünüzden sonra ahrette tekrar ilk taratmada olduğu gibi yine yaratacağını bu ve benzeri ayetlerde açıklamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.