ALT YAPIYI YAPTIK

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 3,5 yıldır çok başarılı çalışmaların altına imza attıklarını ifade ederek, “Bu dönem Ticaret Odasının alt yapısını yaptığı ve üyelerine daha iyi hizmet verebilmenin imkanlarını hazırladığı bir dönem olarak adlandırıyoruz.”dedi.

AY SONUNDA TAŞINIYORUZ

Yeni hizmet binasına ay sonunda taşınılacağının müjdesini veren KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Mart ayı meclis toplantısının bir aksilik olmadığı takdirde yeni hizmet binası konferans  salonunda yapılacağını söyledi. Hiçyılmaz, “Ay sonunda yeni hizmet binamıza bu ayın sonuna kadar taşınabildiğimiz kadarıyla taşınacağız. Hizmeti artık yeni hizmet binamızda vereceğiz. Yönetim kurulu başkanının odası henüz daha hazır değil. Konferans salonumuz bizim faaliyetlerimiz ana merkezi olacak. O da Mart ayına hazırlanıyor. Mart ayında yapılacak olan meclis toplantımızı konferans salonunda yapalım diye ümit ediyoruz. Konferans salonumuz 500 kişiliktir. “diye konuştu.

RANDEVU SİSTEMİ İŞLEYECEK

Yeni hizmet binasının bütün üyelere açık olacağını söyleyen Hiçyılmaz, “ 17 bin civarında üyemizin misafirlerini, müşterilerini ağırlayamayanların kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü iş yeri olmayan üyelerimiz müşterilerini, misafirlerini Ticaret Odasına getirip orda görüşmelerini yapabilecekleri odalar tahsis ettik. 3-4 tane odamızı bu amaçla ayırdık. Ve bunda randevu sistemi işleyecek. Orada işlerini yapacaklar ve orada randevu sistemlerinin olmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Sistematik olması bakımdan randevu sisteminin olması daha uygun olur. Meslek komitesi üyesi arkadaşlarımızın toplantıya geçmeden önce oturup çay-kahve içtikleri, sohbet ettikleri ve ondan sonra toplantıya geçtikleri veya toplantıdan sonra biraz dinlenelim konuşalım sohbet edelim dedikleri bir yer olacak. “şeklinde konuştu.

GÜZEL ŞEYLER YAPTIK

Hiçylmaz, oda faaliyetlerini değerlendirirken, “ Biz geçen 3.5 yıl içerisinde gerçekten Ticaret Odasında güzel şeyler yaptığımız kanaatindeyiz. Çalışma ve üyelere hizmet prensipleri bakımından güzel düzenlemeler yaptık. Bir odanın iyi çalışabilmesinin göstergesi olarak meslek komitesi çalışmalarına çok önem verdik. Çünkü meslek komiteleri o meslek grubunun sıkıntılarını görüşüldüğü ve bunlara çareler arandığı bir platformdur. Üyelerimiz Ticaret Odasına üyeler ise kendi meslekleriyle ilgili sıkıntılarının çözüm yeri olarak görmeleri gerekiyor. Bununda çalışma mekanizması bakımdan meslek komiteleri iyi çalışırda meslek gruplarından aldığı talepleri iyi değerlendirip bunların çözülmesi için yönetim kuruluna getirilirse eğer yönetim kurulu o sorunları çözerse sistem tamamlanmış olur ve işte o zaman KTO üyelerine iyi hizmet vermiş olur. Ve üyeler KTO ya üye olduğu için kendilerini memnun görürler. Sistem bu şekilde kurgulanmış. Meslek komitelerine çok önem veriyoruz. Sözde demokrasiyi değil katılımcı demokrasiyi sağlamış oluyoruz.”diye konuştu.

 

ODAMIZ HEP TAKDİR EDİLDİ

Her zaman bunları söylüyorum. Ve bu söylediklerim diğer odalar tarafında da takdir ediliyor. Zaman zaman biz oda başkanları ile biraya geldiğimiz zamanlar kendi aramızda konuşuyoruz ve bizim yapmakta olduklarımızdan vahisle gerçekten bunların yapılması gerektiği kanaatine varıyoruz. Ama maalesef işin açığını konuşmak gerekirse Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızda şikayetçi. Meslek komitesi toplantıları sanki yapılmış kağıt üzerinde gösteriliyoruz. Genel sekreter elinde kağıtla çarşıda dolaşarak çarşıda üyelere imza attırıyor. Arkadaşlar bu şekilde olmaz demişti Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız. Bırakın meslek komitesi toplantısını meclis toplantısı yapılmış gibi imza alan odalarımız var dedi. Bu büyük odalarda olmaz da ilçe odalarda belki bunlarda yapılıyordur. Bizim üyelerimiz ticaret odasına bir aidat ödüyorsa bunun karşılığında mutlaka hizmet almak ister ve haklıdır. Biz burada meslek komitesi çalışmalarını çok işlevsel hala getirmek istiyoruz. Katılımlarda oluyor. Biz bu sistem çok iyi işletiyoruz.

GÖZLEMCİ TAYİN ETTİK

Meslek komiteleri ayda bir kez toplanır. 5-7 asil üye oluyor büyüklüğe göre. Şimdi biz beş asilin yanında beş yedeği de davet edelim dedik. Niye, daha çok arkadaş bir araya gelir daha çok çözüm önerileri ortaya atılır dedik. Bunu da yeterli görmedik meslek komitesindeki üyelerimizi bizzat davet ediyoruz buraya. Belki komitesi üyelerimiz,  üyelerimizin sorunlarını bize bazen aktaramıyor olabilir. Gel, bizzat sen  kendin aktar diyoruz. Kendi meslek grubunla alakalı her şeyi  anlatabilirsin. Raportörlerimiz bu görüşmelere katılır ve bizzat her şeyi not eder. Ve ayrıca biz bizzat ayrı bir sistem getirdik Her bir yönetim kurulu üyeme tasnif etmiş olduğu meslek komitelerine  meslek komitesi toplantılarına gözlemci olarak katılırlar. Ve yönetim kurulu üyem meslek komitesi toplantılarına gözlemci olarak katıldığında orada konuşulanları haftalık olağan yönetim kurulu toplantımıza getirilmesinde yardımcı oluyor. Katılımcı demokrasi gerçekte uyguluyoruz.  En aşağıdaki kademede ki üyemizin taleplerini aşamalardan geçire geçire yönetim kuruluna getirdik yönetim kurulun da  gündem maddesi haline getirdik ve bu gündem maddesi haline getirerek bizim yapabileceğimiz bir şey varsa sorunu çözdük eğer bizi açıyorsa konu Odalar ve Borsalar Birliğine yazı yazıyoruz. Bize yapılan dönüşler doğrultusunda ilk yapılan toplantıda bunları ilettik.

GÜLDEN ÇOKTAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.