Anadolu Mektebi Yazar Okumaları bizlere ışık tutuyor

Şehit Mustafa Sezgin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ paneline katılan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları bizlere ışık tutuyor” dedi.


Şehit Mustafa Sezgin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve başkanlığını eğitimci yazar Hacı Sarı’nın yaptığı panele, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panelin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, öğrencilere nasihatlerde bulunarak, “İnsanoğlu dünyaya geldiği günden beri sürekli bir problem çözme uğraşı içerisindedir. Bu durum insanları çeşitli arayışlara yönlendirmektedir. Konu eğitim olunca problem çözme işi daha zor bir hal almaktadır. Bunun en büyük sebebi eğitimin konusunu ve temelini insanın oluşturmasıdır. Şeyh Galib’in ‘Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen, merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen’ ifadesi ile insan alemin özü ve özetidir. Yaratılanların gözbebeğidir. Yani dünyayı anlamak ve anlamlandırmak, insanı anlamak ve anlamlandırmakla mümkün olacaktır. İnsanı anlayan ve anlamlandıran dünyayı anlayacak, anlamlandıracak ve dünyaya hakim olabilecektir” dedi.
Anadolu Mektebi Yazar Okumalarının kendilerine ışık tuttuğunu kaydeden Elmalı, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Yüce Allah, insanların kendilerini ve dünyayı anlamalarına ve anlamlandırmalarına yardımcı olmak için birçok kitap ve peygamber göndermiştir. Buda bize büyük bir ipucu vermektedir. Cevabın rehber şahsiyetler ve kitaplar olduğu açıktır. Peki, rehber şahsiyetler ve kitaplar nasıl seçilecek? Nasıl bir okuma yöntemi izlenilecek? İste burada Anadolu Mektebi Yazar Okumaları devreye giriyor. Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü tarafından küçük bir okuma grubuyla fitili ateşlenen ve her gün çığ gibi büyüyen Anadolu Mektebi Yazr Okumaları, yerli ve milli yazarlarıyla kendine has okuma yöntemiyle bize ışık tutmaktadır.” -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.