ARTIK DİŞ TEDAVİSİ İÇİN TÜRKİYE TERCİH EDİLİYOR

Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de diş tedavisi yaptırmalarında birçok sebep bulunuyor. Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural, tedavi ücretlerinin uygun ve randevu sürelerinin kısa olması nedeniyle tercih edildiğini belirterek, “ABD’de bir diş çekimi ücreti 30 bin TL, biraz önce teyit ettim. Burada bizim önerdiğimiz diş çekimi tarifesine göre 500 TL. 60 kat fiyat farkı var, yani Türkiye 60 kat daha avantajlı. Orada 60 TL’ye yaptırdığınızı burada 1 TL’ye yaptırabiliyorsunuz” dedi.

Yurt dışından ülkemize tedavi için gelen vatandaşların Türkiye’yi tercih etmesinin birçok sebebi var. Bunlardan bir tanesi fiyat farkı. Amerika Birleşik Devletleri’ne göre 60 kat fiyat farkı bulunduğunu söyleyen Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Umut Kural, fiyat farkından başka bir sebebinde hekimlik hizmetinin farklı olduğunu belirterek, “Yurt dışında ki hekimlik hizmetleri hantallaştı, bunun yanı sıra aynı zamanda nitelik kaybına da uğradı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE 60 KAT DAHA AVANTAJLI”

Türkiye’de diş tedavisi uygulamasının yurt dışına göre daha uygun olması ve randevu sürecinin Türkiye’de daha kısa olmasının avantajlarını yaşadıklarını belirten Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Umut Kural, “Yurt dışında an itibari ile genelleme çok rahat yapabiliriz, sağlık sistemleri diş hekimliği hizmetleri çok hantallaşmış durumda. Gelen gurbetçilerimizden bizim eski Türkiye’mizi duyuyoruz, 6 ay boyunca randevu alamıyorum bir yıl boyunca randevu alamıyorum gibi şikayetler. Bunun yanı sıra ABD özelinde konuşuyorum, ABD’de bir diş çekimi ücreti 30 bin Türk Lirası, biraz önce teyit ettim. Burada bizim önerdiğimiz diş çekimi tarifesine göre 500 TL. 60 kat fiyat farkı var, yani Türkiye 60 kat daha avantajlı. Orada 60 TL’ye yaptırdığınızı burada bir TL’ye yaptırabiliyorsunuz. Diş hekimliğinin ayrı bir önemi ve sağlık sektörünün içerisinde diş hekimliğinin ayrı bir önemi var, emek gerektiren emek ağırlıklı bir meslek. Malzemeden ziyade emek ağırlıklı bir meslek. Bizim işimiz milimetrik olduğu için ayrıca pahalı. Tüm bunlar bize bir artı olarak dönüyor” diye konuştu.

“YURT DIŞINDA HEKİMLİK HANTALLAŞTI”

Yurt dışındaki hekimlik hizmetinin hem nitelik kaybı yaşadığını hem de hantallaştığını söyleyen ve bunun aksine Türkiye’de çok iyi yetişmiş hekimlerin olduğunun altını çizen Başkan Kural, “Yurt dışında ki hekimlik hizmetlerinin hantallaşmasının yanı sıra aynı zamanda nitelik kaybına da uğradı. Çok iyi yetişmiş hekimlerimiz var üstat denilebilecek birçok hekimimiz var. Dolayısıyla artık uluslararası alanda gittiğimiz kongrelerde çok rahat takdirler alıyoruz veya bizim gurbetçi hastalarımızdan çok rahat o övgüleri duyabiliyoruz. Bunun geri dönüşünü çok fazla almaya başladık” diye konuştu.

“ERCİYES BÜYÜK BİR FIRSAT”

Diş tedavisinde yurt dışından gelen vatandaşları Kayseri’ye çekmek için Erciyes’in büyük bir fırsat olduğunu belirten Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural, “Sağlık turizmi denildiği zaman akla Antalya, İstanbul gibi daha popüler iller geliyor. Şu an için an itibari ile yazın ortasındayız, Antalya’da veya tatil yörelerinde kıyı kesiminde bu iş artık çığırından çıkmış durumda ve hekimlerimiz talebe yetişemiyor. Yurt dışı hasta talebine yetişemiyor, hatta ne derece etik tartışılır yerli hasta kabul etmeyen hekimlerden şikayet ediyor artık vatandaş. Dolayısı ile bunu kaydırmak çok mümkün, bizlerde burada en azında Kayseri’de Nevşehir’de çok rahat o yoğunluğu azaltma yönünde çalışabiliriz. İş ulusal ölçek de hatta global ölçekte olduğu için biraz burada kurumlarımdan ve kuruluşlarımızdan yardım görmemiz lazım. Tabii burada belediyelerimize, valiliklerimize, turizm acentelerimize ciddi görevler düşüyor. Yanı başımızda Erciyes var, Erciyes dünya çapında bir kayak merkezi. Hem Erciyes’in tanıtımı hem Erciyes lokasyonunu çünkü, bizim hastalarımız çok iş ile uğraşmak istemiyor. Bunu daha çok turizm acentesine bırakmak istiyor örneğin, kayağını yapmak istiyor, akşam Kayseri’yi gezmek istiyor. Bunlar ile kendisi uğraşmak istemiyor. Benzer şekilde kışın, biliyoruz ki Türkiye’de turizm diplere iniyor. O yönden de bizim çok bölgesel olarak avantajımız var. Hem kışın düşen turizm gelirlerini arttırmak için hem de sağlık turizmine, bölgemize geçişini kolaylaştırmak için Erciyes çok büyük bir fırsat, bunu da bizim aklımızın yettiğine göre sağlık turizm işletmelerinin daha ön planda olması gerekiyor diye düşünüyorum. Nihayetinde her kurum ve kuruluş ile ortak çalışmaya ve her türlü desteklerine hazırız” şeklinde konuştu.

 

HABER: İSMAİL ÇİLDAŞ- HAMZA EMİN USTA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.