Aydın Kalkan, “Yeni sınav sistemleri karmaşa oluşturmamalı”

YENİ SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ OLARAK AÇIKLAMA YAPAN EĞİTİM-BİR-SEN KAYSERİ 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI AYDIN KALKAN, “TÜRKİYE’DE SINAV SİSTEMLERİ BİR TÜRLÜ KENDİ GELENEĞİNİ OLUŞTURAMADI. SINAV SİSTEMLERİ SÜREKLİ DEĞİŞTİRİLMEKTE VE HER ÖĞRENCİ GRUBU İÇİN YENİ ELEME YÖNTEMLERİ ORTAYA KONULMAKTADIR” DEDİ. 

Yeni sınav sistemi ile ilgili olarak açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, “Türkiye’de sınav sistemleri bir türlü kendi geleneğini oluşturamadı. Sınav sistemleri sürekli değiştirilmekte ve her öğrenci grubu için yeni eleme yöntemleri ortaya konulmaktadır” dedi.
Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, “TEOG yerine getirilecek sınav yönteminin TEOG sınavından daha büyük streslere neden olmaması için eğitimciler, eğitimin paydaşları olan sendikalar, STK’lar, veliler ve eğitim uzmanları bir araya gelmeli, insanların adalet duygusunu zedelemeyecek ve başarıyı ödüllendirecek bir sistem oluşturulmalıdır” diye konuştu.
Kalkan, “Her lisenin kendi sınavını yapması kaosa sebep olacaktır” ifadesinde bulunarak şu şekilde konuştu:
“İnsanları lise lise dolaştırmak ve çocukları bir sınav yerine onlarca sınava sokmak öğrencilere iyilik yapmak olmayacaktır, aileleri ve çocuklarımızı strese ve ek masrafa sokacak uygulamalar konusunda dikkatli olunmalıdır.
Ortaokul sertifikasyon sisteminin de birçok sakıncaları var. Şu anda en iyi gözüken sistem Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Proje Okullarına MEB tarafından yapılacak sınavla öğrencilerin yerleştirilmeleri kalan öğrencilerin kendi mahallesindeki evine yakın okullarda öğrenim görmesidir. TEOG yerine konulacak sistem belirlenmeden önce bakanlığın mutlaka paydaşları ile birlikte çalışma yürütmesi gerekiyor” -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.