Kocasinan Belediyesi, Erkilet bölgesindeki tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak ve kültür turizmine kazandırmak için çalışmalar başlattı.


Bu kapsamda Mardin Artuklu Üniversitesinden gelen akademisyen ve öğrenciler bölgede 3 gün süren bir inceleme gerçekleştirdi. İncelemenin son gününde ise Artuklu Üniversitesi heyetine Başkan Çolakbayrakdar eşlik etti. Başkan Çolakbayrakdar, inceleme sonrası yaptığı değerlendirmede, “Erkilet’te tarihi dokuyu yaşatarak, geçmişi bir sonraki kuşağa aktarmak için çalışmalara başladık. Bölgeyi hem Kayseri’ye hem de Türkiye’ye kazandıracağımız bir mimari kültür hazinesi haline getireceğiz.” dedi.
İlçe genelinde tarihi ve kültürel mirasları aslına uygun bir şekilde restore ettirerek geleceğe aktarmak için çok yönlü yatırımlar yapan Başkan Çolakbayrakdar, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden gelen heyetle Erkilet Mahallesi’ndeki tarihi yerleri gezdi. Tarihi Erkilet’i yaşatmak için yapılan proje çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Yapacağımız çalışmalar ile Erkilet’te tarihi dokuyu yaşatarak bölgeyi, hem şehre hem de Türkiye’ye kazandıracağımız bir mimari kültür hazinesi haline getireceğiz. İlk olarak atölyelerde proje çalışmaları yaptık. Ardından inşai çalışmalara başlayacağız. Bir dönem Kapadokya Krallığı’nın yaşadığı bölge, kültür mirasına kazandırılması gereken bir değerdir. Bu değerlerin korunması için bugün bir adım atıyoruz. Araştırma ve inceleme sonrası gerek yerin üzerindeki dokuların gerekse yerin altındaki yapıların korunması sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.
Başkan Çolakbayrakdar sözlerini “Projetamamlandığına Anadolu’nun köklü mirasını yansıtan tarihimizi gün yüzüne çıkararak, Kayseri’mizin değerine değer katacağız. Mahallemizi,çalışmalar sonunda kültür, sosyal ve sanat gibi her alanda cazibe ve turizm merkezi haline getireceğiz.” diye tamamladı.
Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Emin Selçuk Taşar ise bölgede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek, “Erkilet bölgesinde 4 akademisyen arkadaşımız ve 24 öğrenci ile birlikte 3 gündür proje çalışması yürütüyoruz. Burada çok ciddi bilgi birikimi var. Bu bilgi birikiminin ortaya çıkarılması için hassasiyetle araştırmalar yapıyoruz.” dedi.
İnceleme sonrası Başkan Çolakbayrakdar, akademisyen ve öğrencileri, Kayseri’nin denizi olarak nitelendirilen Yamula Barajı kenarındaki Kuşçu Marina tesisinde misafir etti. Öğrenciler,Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a, ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Mardin heyetinin Başkan Çolakbayrakdar ile birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla