Çevreci belediyecilik anlayışla Türkiye’ye örnek olan Kocasinan Belediyesi, geleceğe daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak adına her geçen gün yeni çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Bu kapsamda Kocasinan Belediyesi, Kocasinan Kaymakamlığı ve Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür’ projesinin pilot uygulamasını başlattı. Türkiye’ye model olacak proje ile toplumda çevre bilincinin geliştirilmesi ve farkındalık oluşturarak nitelikli nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle ayrıca Kayseri ve ülke ekonomisine katkı sağlanması da hedefleniyor. Çalışmayla ilgili açıklama yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çevre dostu belediyecilik anlayışıyla projeler ve hizmetler ortaya koyduklarını vurgulayarak, “Daha güzel yarınlara ulaşmamız için geri dönüşüme ayrı bir önem veriyoruz. Çevre bilincinin kazandırılması, kaynakların verimli kullanılması ve atıkların ayrıştırılması konusunda hassas bir belediyeyiz. Bu projeyle doğal kaynakların korunmasına ve enerji tasarrufuna katkı sağlanacak, atık miktarı da azalacaktır. Böylelikle geri dönüşüme büyük katkı sağlanacaktır. Doğayı ve çevreyi korumak için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Sadece Kocasinan için değil, daha temiz çevre ve daha yaşanabilir Türkiye için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomisine katkı sağlamayı belediye olarak biz görev addediyoruz. Bu kapsamda kağıt, metal, plastik, cam, kompozitambalaj ve katı atıkları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Yeni proje ile toplumumuzun çevre duyarlılığını artırmayı hedefliyoruz ve böylelikle gelecek nesillere daha temiz Kocasinan bırakacağız. Çevreye karşı gösterdikleri duyarlılık konusunda gönüllü olarak projeye destek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
Proje Sorumlusu olan Rabia Turgut ise, çalışma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, müstakil evlerde geri dönüşüm ürünlerinin toplanması zor olduğu için okullarda böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Şehit Üsteğmen Ümit Bekem İlkokulu Müdürü ve aynı zamanda Proje Sorumlusu Nihan Altınok ise, “Kocasinan Belediyesi ekipleri tarafından okullarımızda geri dönüşüm ürünleri topluyordu. Fakat; müstakil evlerde görevli olmadığından zorluklar yaşanıyordu. Toplumumuzda atık bilincini yaygınlaştırmak için bu projeyi hayata geçirdik. Çevre bilinciyle çocuklarımız ve velilerimizle birlikte geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Bu proje için Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, belediyenin imkanlarını seferber etti. Başkanımıza ilgi ve desteğinden dolayı çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
Kocasinan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, pilot bölge olarak belirlenen 8 okulda öğrenci ve öğretmenler tarafından toplanan ambalaj ve kağıt atıkları, öğrencilerle birlikte geri dönüşüm aracına yükledi. Ardından öğrenciler hep birlikte, ‘Çevreyi hor gören geleceği zor görür’ sloganı eşliğinde belediye ekiplerine teşekkür etti.
Projenin pilot uygulama sonrası Kocasinan’ın tüm okullarında yaygınlaştırılması hedefleniyor. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla