Dünya Snowboard Kupası Erciyes’de başlıyor

Dünyanın en başarılı sporcularını buluşturacak olan İstikbal FIS Snowboard Dünya Kupası’nın son ayağı olan Erciyes etabı yarın yapılacak.
FIS Snowboard Dünya Kupası öncesi yapılan son tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes’in Türkiye’nin gurur duyduğu bir kayak merkezi olduğunu söyledi. Erciyes’de bugünlere kolay gelinmediğini ifade eden Başkan Çelik, “Belediyemizin yaptığı yatırımlarla dünyanın en önemli kış turizm merkezi haline gelen Erciyes’de yine büyük bir organizasyon daha gerçekleştiriyor olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Şu anda Türkiye’nin gurur duyduğu bir kayak merkezine sahibiz. Tabii bu günlere gelmek kolay olmadı. Projenin başladığı 2005 yılından itibaren bir yol haritası belirledik. Tabii öncelikle altyapı çalışmaları yaptık. Bunlara da yaklaşık 200 milyon Euro’luk bir kaynak aktardık. Yaptığımız yatırımlarla 2017 sezonu itibariyle halk arasında teleferik tabir edilen 15 tesisi hizmete soktuk. Bunların yanı sıra 4 adet yürüyen bant, çocuk oyun alanları, eğitim alanları, kızak alanları gibi kayak sezonunu destekleyecek unsurlarıyla; 120 kilometre olan farklı zorluk derecelerindeki kayak pistleriyle, Türkiye’nin en gelişmiş kar üretme sistemleriyle muhteşem bir kayak tesisini ortaya çıkartmış olduk. Bizim Erciyes Kış Sporları Tesisimizin en önemli özelliği operasyonel anlamda tek merkezden yönetiliyor olması, işin sahibi bu konuda otoriter olan Büyükşehir Belediyemizin sahip olduğu Erciyes A.Ş. bu haliyle dünyada sayılı merkezlerden biridir. Kayseri Erciyes yaptığımız bu yatırımların sonunda dünya standartlarında bir merkez haline getirdik” dedi.

“Kayseri ve Erciyes artık olimpiyatlara hazır”
Gelinen durumun Kayseri’nin ve Erciyes’in olimpiyatlara hazır hale geldiğini gösterdiğinin altını çizen Çelik, “Dünya standartlarında merkez yapınca da dünya çapında organizasyonlar da Erciyes’e verilir hale geliyor. Geçtiğimiz yıllarda 2015’de Snowboard Avrupa Kupası yapmıştık. Hemen akabinde 2016’da da dünya Snowboard Kupası’nı gerçekleştirdik. Böyle bir altyapının olması Dünya Kupasını ikinci kez Erciyes’e almamızda da etken oldu. Bu durum hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından gurur kaynağıdır. Bu organizasyonları başarıyla gerçekleştirmekteki maharetimizi gösteren bu durum Kayseri’yi ve Erciyes’i de artık olimpiyatlara hazır hale getirdiğini de tüm dünyaya göstermiş oldu” diye konuştu.
Türkiye Kayak Federasyonları Başkanı Erol Yarar da Dünya Kupası’nın ikinci kez Erciyes’de yapıldığını hatırlatarak bu kupayı sürekli hale getirmenin önemini vurguladı. Yarar, “Türkiye’yi kış turizmi dünyasına bağlamak zorundayız. Dünyayla entegre olmamış bir kayak merkezi çok yerel ve kısıtlı imkanlarla dönmek zorundadır. Onun için dünyada sürekli dolaşan 50 milyon kayak turizmini ülkesine çekmek ve bunun yüzdesini hesap etmek her ülkenin yapmış olduğu bir istatistiktir. Uluslararası dünyayı dolaşan 50 milyon kayakçının yüzde kaçını bölgeme çekebildim. Çekebilmeniz için öncelikle bölgeyi tanıtmanız gerekiyor. Bu bölgeyi tanıtım açısından uluslararası kayak merkezlerinin kullanmış olduğu en büyük araç sürekli bir faaliyeti dünya çapında yapmaktır. Bunun adına da Dünya Kupası deniyor. Yani lig usulüyle yapılan birçok ülkedeki yarışmanın bir ayağını sürekli olarak yapabilen bir ülke konumuna ve şehir konumuna gelebiliyorsanız tanıtımda sürekliliği sağlıyorsunuz. Olimpiyatları bir kere alabiliyorsunuz, şampiyona yapıyorsanız belki 20 yılda bir kere alabiliyorsunuz. Ama Dünya Kupası’nın bir ayağını yapabiliyorsanız her sene sürekli tanıtım sağlıyorsunuz demektir. Onun için dünyanın büyük kayak merkezleri, Dünya Kupası’nın bir ayağını sürekli yapmayı kendilerine hedef edinmişlerdir. Bu sayede kendi kayak bölgelerine yaptıkları yatırımları dünyaya entegre etmeyi başarmışlardır. Biz Türkiye olarak maalesef onların 50 yıl gerisinden gidiyoruz. Biz de bu gerçeklikten yola çıkarak ülkemizin büyük kayak merkezlerini nasıl tanıtabiliriz diye Türkiye Kayak Federasyonu olarak bir strateji inşa ettik. Bu stratejide yerel yönetim olarak bunu yapabilecek kapasitede ve yapma arzusunda olan bölgelerin tespitinde Kayserimiz bu konuda en etkin şehir olarak öne çıktılar. Biz de bunu gördüğümüz için 3 sene önce Avrupa Kupası ile yola çıktık. Organizasyonumuzun başarısı ertesi sene bir Dünya Kupası talep etme imkanı sağladı. Belediyemizin sürekli sağladığı imkanlar, Erciyes A.Ş.’mizin gayreti ve federasyonumuzun entegre çalışması neticesinde bugün Allah’a şükür ikincisini yapıyoruz. Takvimin de şampiyonanın karar verici, en son yarışı olduğu için en ilgi çeken bölümünü Kayseri’ye almış durumdayız. Bu sayede hem yurt içinde hem de dünyada Erciyes’imizi tanıtma imkanına kavuşmuş oluyoruz. Bu sadece bir spor olayı değil, dünyada spor ekonomi ile entegre olmuş bir gerçekliktir. Bu entegrasyonu sağlayamayanlar başarısız örnekler olmuşlardır. Biz başarılı bir örnek olmak istiyorsak yaptığımız yatırımı desteklemek Türkiye Kayak Federasyonu’nun en önemli görevlerindendir” ifadelerini kullandı.

“19 ülkeden 104 sporcu yarışacak”
Yarın başlayacak olan Dünya Kupası programı hakkında bilgiler veren Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı ise, “Şu ana kadar 19 ülkeden 114 sporcu kayıt yaptırmıştı. Yarın inşallah 104 sporcumuz yarışacak. Bu 19 ülke içerisinde Amerika, Kanada, Avusturya, İsviçre, Fransa, Almanya, İtalya gibi, hatta Uzakdoğu’dan Japonya ve Çin gibi dünyanın ekonomik olarak ve kış sporlarında bayrağı sallayan ülkeler var. Bu bizi mutlu ediyor. Dünyanın en iyi sporcuları Erciyes’e geliyorlar. Tabii bu sporcuların çok geniş bir çevresi var, takip edilen sporcular. Yani Erciyes’de bu yarışın yapılması aslında Erciyes Kayak Merkezi’nin uluslararası standartlarında da tescili manasına geliyor. Zira belli bir parayı ayırır tüm dünyaya reklam verirsiniz ama, bu gibi global sporları yapmadığınız müddetçe markalaşma sürecini tamamlayamıyorsunuz. Uluslararası otoriteler tarafından tescil edilmiş ve yarış yapmaya layık görülmüş bir kayak merkezi olduğunuz zaman bu yurt dışındaki bütün kayak meraklısı çevreleri de direk olarak etkisi altına alıyor” şeklinde konuştu.
Yarışmaya katılacak olan sporcular ise Kayseri ve Erciyes’de olduklarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.
Dünya Kupası’nın son etabı 4 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da eleme yarışları ile başlayacak, saat 14.30’dan itibaren ise final yarışları yapılacak. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.