Elitaş: “AK Parti meclis başkanlığı seçiminde 276 sayısını 2. turda bulur”

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ, KASIM AYINDA YAPILACAK TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ (TBMM) BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE İLİŞKİN, “AK PARTİ MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE 276 SAYISINI 2. TURDA BULUR” DEDİ.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kasım ayında yapılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı seçimlerine ilişkin, “AK Parti meclis başkanlığı seçiminde 276 sayısını 2. turda bulur” dedi.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Kayseri’de bir dernek tarafından düzenlenen ‘İnşaat Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektörü Türkiye İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elitaş, Kasım ayında yapılacak TBMM Başkanlığı seçimlerine ilişkin konuştu. Elitaş, “2015 Kasım seçimlerinden sonra Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleşti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanının seçimi de 22 Kasım tarihinde gerçekleşti. İç tüzük gereği 12 Kasım tarihinde adaylık süreçleri başlıyor. 5 günlük bir adaylık süreci var. 12 Kasım sabahından 16 Kasım gecesi saat 24’e kadar milletvekili arkadaşlarımız bu konuda müracaatlarını yapabilirler. Siyasi partiler aday gösteremezler. 17 ile 21 Kasım arası Meclis Başkanının seçilmesi gerekiyor. Muhtemelen siyasi partilerle görüştükten sonra tahmin ediyorum ki, 20 Kasım Pazartesi günü meclis başkanlığı seçimleri 4 turda yapılır. İlk iki turdan 367 oy, ikinci turda ve üçüncü turda 276 sağlanıp çoğunluğun bulunması gerekir. 3. turda da salt çoğunluk bulunmaz ise son turda en yüksek oyu alan olur. Bütün partiler öncelikle geleneksel olarak kendi adaylarını çıkarıyorlar. İkinci turda çekilenler de oluyor. Bu şekilde olacağını tahmin ediyorum. 3. turda kesin seçilir. AK Parti’nin 316, CHP’nin 131, MHP’nin 36, HDP’nin de 54 milletvekili var. 276 sayısını AK Parti 2. turda bulur” ifadelerini kullandı.

“AK Parti, adayları gördükten sonra kimi destekleyeceğine karar verir”
Elitaş, “AK Parti, adayları gördükten sonra kimi destekleyeceğine karar verir. Şuan basın mensuplarının çizdiği isimler var. 12 Kasım’dan 16 Kasım tarihine kadar adaylar müracaat olduktan sonra bütün siyasi partiler de göstereceği adayı belirler. O şekilde de meclis başkanı seçilmiş olabilir. Arkasından grup başkanvekilleri seçimleri var. AK Parti de grup başkanvekilleri seçimini 25 Kasım da gerçekleştirmişiz. 2 yıl görev süresi var. ‘Yeni seçilene kadar da görevleri devam eder’ diye de bir hüküm var. Muhtemelen yeni meclis başkanını seçtikten sonra 20 Kasım tarihinde seçim bittikten sonra biz kapalı grup toplantısı yapıp, grup başkanvekillerini, meclis başkanvekillerini, katip üyelerini, idari amirleri ve grup yönetimi kurulunu seçeriz. AK Parti’de 5 tane Grup Başkanvekili var. AK Parti’nin 2 Meclis Başkan vekili var. 6 tane katip üyesi, 4 tane idari amiri, 15 tane de AK Parti yönetim grup yönetim kurulu üyeleri var. Grup Başkanvekilliği 116 kişilik grubun grup başkanı adına sevk ve idaresini üslenen mecliste çok önemli görevleri olan meclis başkanvekili TBMM başkanın verdiği talimatlar doğrultusunda yöneten kişilerdir” diye konuştu.

“Seçim barajı ile ilgili biz siyasi partilere çağrıda bulunduk”
Bir gazetecinin ‘seçim barajı’ ile ilgili sorusuna Elitaş, “Seçim barajı ile ilgili biz siyasi partilere çağrıda bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız olduğu gün ‘gelin bu konuyla ilgili her şeyi konuşalım’ dedi. O günden beri kimse bir şey ifade etmedi. Siyasi partilerin demek ki böyle bir teklifleri yok. Mevcut durumun devam etmesi gibi kanaatleri var. O çerçevede bunun değerlendirilmesi gerekir. Seçim barajı uyum içerisinde değil. Uyum yasaları 16 Nisan’da halk tarafından kabul edilen Anayasa değişikliği ile bazı maddelere uyarlamak şeklinde diye düşünüyorum. Muhtemelen Aralık ayının ilk haftasında adalet bakanlığımızın çalıştığı bir uyum yasası ile ilgili bir yasa var. O, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna gelebilir. Bütçe görüşmelerinden önce onu görüşme imkanımız olacaktır. Adalet Bakanlığı Kasım ayının 2. Haftasın da gönderirse genel kurulda bu komisyon çalışmaları biter. Biz de Aralık ayının ilk haftasında bütçe görüşmelerinden önce bu kanunu çıkarmış oluruz. Sanıyorum ki, 15 maddelik bir temel kod kanun diyebileceğimiz o kanunlar gelebilir. Uyum yasa ile ilgili bunları söyleyebiliriz” şeklinde cevap verdi. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.