GÖLSU projesinden Kayseri de nasibini alıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kayseri de nasibini alıyor.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. SAYIN VEYSEL EROĞLU’NUN TALİMATIYLA BAŞLATILAN VE BÜYÜK SULAMA PROJELERİ ALANLARI DIŞINDA KALAN KIRSAL KESİMLERDE KISA SÜREDE SULU TARIMA GEÇİLMESİ VE CİVARDAKİ İÇME KULLANMA SUYU İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI HEDEFLENEN “GÖLSU” PROJESİ KAPSAMINDA KAYSERİ DE NASİBİNİ ALIYOR. 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Orta Anadolu Gelişim Projesi (ORTAGEP) kapsamında olan Kayseri İlimizde 6 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 350.240 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 172,8 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Mevcutta işletmede olan 149.270 dekar sulamada gerekli bakım-onarımları gerçekleştirdik ve 51 derenin ıslahını tamamladık. Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Kayseri Sarız Çörekdere Barajı ile 3.900 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ‘’dedi.
Barajda inşaatında dolgu imalatlarının devam ettiğini belirten Genel Müdür Acu;’’Temelden yüksekliği 43,40 metre olacak barajın tamamlanması ile bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek ve bu durum bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayarak, refah düzeyini artıracaktır. Proje ile ülke ekonomisine yıllık 2 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” diye konuştu.
DSİ Genel Müdür Acu; Son olarak ’’ Projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesinde bulundu. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.