Haftasonu sosyal medyanın gündemine oturan bir olaydan bahsetmek istiyorum sizlere. 2017 yılında Mavi Marmara gemisi şehitlerinden olan Uğur Söylemez’in oğlu Sağlık Bakanlığı müsteşarı Ahmet Emin Söylemez. Ve eşi Büşra Nur Çalar Söylemez. Ahmet Emin Söylemez ve Büşra Nur Çalar’ın evliliklerinden bir kızları dünyaya geldi. Hoşgeldi.. İki insanın evlenmesi bir çocuklarının olması ona mevlid okutmaları gayet normal bir durum pek tabii. Fakat Berra Aksa için öyle bir mevlid yapıldı ki tüm Türkiye gibi bende dehşetle izledim. Büşra Nur Çalar kızı Berra Aksa için Ihlamur Kasrı’nda benzeri görülmemiş şatafatta bir bebek mevlidi yaptı. Daha önce de kızı için hazırladığı bebek odası çok konuşulan sosyal medya fenomeni Büşra Nur Çalar bu kez de yaptığı aşırı abartılı bebek mevlidi ile gündemdeydi. Görgüsüz diyenler oldu, israf diyenler oldu, yediniz yediniz doymadınız diyenler oldu. Öyle ki kocaman kasır, altın kaplamalı tabaklarda ve bardaklarda bulunan envai çeşit yiyecek içecek, abartılı süslü simli giyecekler, müzik grubu, Berra’ya özel bestelenmiş şarkılar ve Berra’nın yok artık dedirten tektaş yüzüğü.. Özellikle yüzükle ilgili çok fazla yorum gözüme çarptı, epey güldürdü beni. Halbuki ağlanası bir hal değil mi? Nitekim israf derecesinde gösteriş sevenlerin ortak özelliği, nasıl harcayacaklarını bilmedikleri kadar çok parayı kısa sürede kazanmış olmaları. O yüzden bir anda yükleniyorlar. Şu her şey için geçerli; insan hakederek kazandığı şeyin üstüne titrer, haketmeden kazandığını savurur. Ve olanı olmayanı düşünmeden ben oldum delisi olup çıkıverir, yaptığı ne varsa da onun şanındandır onun büyüklüğündendir.

Onun büyüklüğünden..

Sağda solda bir sürü yerde bebekler aç ölüyorlar. Nasıl içiniz attı da böyle ulu orta yaptınız, paylaştınız demekten kendimi alamıyorum. Sen ki komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir peygamberin ümmetinden değil miydin?. Nasıl soktun gözümüze gözümüze. Fotoğrafı çekilirken masadaki yediğimiz gözükmesin olan var olmayan var diye düşünen insanlardık biz. Ne ara bu hale geldiniz? Bu budalalık, bu aç gözlülük, bu gösteriş sevdası.. Boş olan ne varsa hepsinin delisisiniz.

Ha bütün bunları yapınca asil falan da olmuyorsunuz ama yine de siz bilirsiniz.

E be dünya.. Kibrinden gösteriş budalası ahmaklar türetip türetip içimize salan dünya.. Hadi şimdi siz de tekrar açın ve bakabilirseniz iyice bakın. Soran olursa “bir lokma – bir hırka ile hayatını geçindiren peygamberin ümmeti” dersiniz!

#selmakösedağ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla