Her insanın amacıdır güzel hatta mükemmel bir şekilde yaşayabilmek. Hayat her zaman bizlere istediğimizi ya da hak ettiğimizi vermeyebilir, bazı dönemler de istenmeyen olaylar bazı zamanlar da ise bizi memnun edecek sonuçları elde ettiğimizi tecrübe etmişizdir. Başarısızlıkta veya istenmeyen durumlarda insanlar da ki genel kanı; başkalarının yüzünden bu duruma düştüm, o’nun yüzünden başaramadım, böyle yaptığı için hata yaptım gibi başka kişileri suçlayarak kurban rolüne bürünürler. Başkaları hata yaptığı için kendisi bu halde olduğunu iddia eder ve kendi hatalarını görmezden gelir. Oysa hayatımız da ki bütün kararları kendimiz alıyoruz, gideceğimiz birçok yolu kendimiz seçiyoruz ve çoğu zaman kendi seçimlerimizi yaşıyoruz. Öz eleştiri yerine başkalarını yargılamaya ve eleştirmeye oldukça müsait bir yapımız var. Farkında bile olmadığımız birçok olumsuz ve yanlış olan tavırlarımız, düşüncelerimiz ve uygularımız olabilir ve bunları fark etmenin yolu kendini daha iyi tanıyabilmekten geçer.

Sabah uyandığın da amaçları olan ve bu amaçlar doğrultusun da güne daha enerji dolu ve olumlu bir bakış açısıyla hareket etmek insanları çok daha farklı noktalara taşıyabilir. İstediğimiz ve hak ettiğimiz yaşamı elde edebilmek için bazı konuların üzerinde daha yoğun durabilmemiz gerekmektedir:

1.HEDEFİNE ODAKLAN: Hepimizin düşüncelerin de birçok hedefi vardır ve olmalıdır. Hedefi olmayan kişi nereye ve nasıl yürüdüğünü bilemez ancak burada hayal ile hedefi karıştırmamak gerekir. Hedefler her zaman gerçekçidir, ulaşılabilir olmalıdır, ulaştığımız da bizi tatmin etmelidir, mantıklı ve limitleri belli olmalıdır. Hedeflerimizi belirlediğimiz de maalesef ki işimiz bitmiyor, bu hedeflere ulaşabilmek için odaklanmamız ve konsantre olmamız gerekir. Her ne yapıyorsak o anda bütün enerjimizi oraya verdiğimizde başarı oranımız çok daha artacak ve sonuca ulaşma şansımız gittikçe artacaktır. Düşüncelerimizi geçmişten arındırdığımız da ve aşırı kaygılardan kurtulduğumuz da anda kalabiliriz ve yaptığımız işe çok daha iyi odaklanırız.

2.BÜTÜNLÜK: Her insan bütünün bir parçasıdır ve kendisi de başlı başına bütündür. Davranışlarımız, duygularımız ve düşüncelerimizi birbirinden bağımsız düşünemeyiz. Bunların hepsini birlikte değerlendirdiğimiz de ve kontrol edebildiğimiz de bizleri çok daha güzel bir yaşam bekliyor olacaktır. Ayrıca bütünlük içerisinde kendimizi kontrol etmemiz çok daha kolay olduğu gibi bizim olgunlaşıp kendi öz değerlerimizi de belirleyerek öze dönüşümüz hayat amaçlarımıza adım adım yaklaşmamızı sağlayacaktır.

3.HATALAR BAŞARIYA YOL AÇAR: Hatalar, başarıya ulaşabilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu belirler. Aslında hata yoktur sonuçlar vardır, istediğimiz sonuca ulaşamadıysak uygulamada değişiklik yapmalıyız. Yaşamın her döneminde başarılı olamayabiliriz, hedeflerimize her zaman ulaşamayabiliriz bu bizim yeteneksiz veya başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Elbette ki her insan hata yapabilir, bu son derece doğaldır. Önemli olan hatalarımızdan ders çıkarabilmektir ve o dersleri deneyim defterimize kaydetmektir. İnsanlar başkalarının yaşamından, hatalarından ve kendi yanlışlarından dolayı deneyim kazanır, tecrübe sahibi olur. Bu edindiğimiz tecrübe sayesinde zamanla birçok konuda daha az hata yaptığımızı fark edeceğiz.

4.GÜZEL AMAÇLA KONUŞ: Olumlu hislerle konuşmak, dürüst ve samimi iletişim, doğal ve olduğun gibi olabilmek insanların en güzel kazanımıdır. Dedikodu yapmak, konuşurken insanları incitmek, beddua etmek gibi olumsuz davranışlardan uzak durabilmek gerekir. Bu olumsuz konuşmaları tekrarladıkça enerjinin de olumsuzlaştığını ve giderek huzurun da bozulduğunu görürüz. Davranışlar her zaman karşılıklıdır, size nasıl konuşulmasını ve davranılmasını istiyorsanız o şekilde hareket edin. Tamamen olumsuzluklarla dolu bir tavır sergileyen birisi mutlaka karşısındakinden aynı tutumu görecektir. “Günün birinde acele ile giden bedduayı görmüş Derviş ve Nereye gidiyorsun diye sormuş. Bedduanın cevabı ise oldukça ilginç, çıktığım kapıya gidiyorum!”

5.KARARLILIK: Hedefleriniz ve amaçlarınız var, istediğiniz sonuca ulaşmak için kararlı olmaktan başka çare yoktur. Yaşamımız boyunca önümüze sürekli engeller ve sorunlar çıkacaktır ama bunların üstesinden gelebilmek için kararlılıkla üzerine gitmek ve çözüm bulmak gerekir. Kolayca vazgeçtiğiniz anda kaybetmeye her zaman mahkûm olursunuz. Ne istediğini bilen, ulaşmak için planı olan ve bu planı kararlılıkla uygulayan kişiler yaşam kalitesini istediği seviyeye taşıyacaktır.

6.SAHİPLİK DUYGUSU: Bunu iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Birincisi, sorumluluk almalıyız: Ailemiz de, toplum da, iş hayatımız da bazı sorumluluklarımız vardır ve bunlara sahip çıkarak irademizin çok daha güçlendiğini fark ederiz. İkincisi, davranışlarımızdan sorumlu olmak: Yaptığımız yanlışlıklar da ısrar etmeden ve sürekli güzel ve samimi tutum içerisinde olduğumuz sürece yaşam bizim için çok daha güzel olacak. İstenmeyen bir davranış içerisin de bulunan ama bunu fark ederek hatasını anlayan ve özür dileyen kişi mükemmel bir hayatı mutlaka yaşayacaktır.

7.ESNEKLİK: İstediği sonuca ulaşamadığın da kendisini başarısız olarak değerlendirmek yerine, başka yolu vardır düşüncesiyle çözüm arayan kişiler amaçlarına mutlaka ulaşacaktır. Bir şey denedik ama olmadı, mutlaka başka bir yol vardır ve yeni yolları aramak için esnek olabilmek gerekir. Bu esnekliği gösteren, sorunun çözümünü arayan mutlaka bulur. Yapamıyorum, beceremiyorum gibi kelimeler bizleri karamsarlığa sürüklediği gibi kendimize olan güvenimizi de kaybetmemize neden olabilir. “Nasıl yapabilirim?” sorusu istediğimiz sonuca ulaşabilmemiz için kilit sorudur.

8.DENGE: Bizler ruh, düşünce ve beden olarak bir bütünüz. Bu bütünlük içerisinde kendi dengemizi koruduğumuz sürece yaşam bizler için çok daha zevkli olacaktır. Birisini ihmal ettiğiniz de diğerleri de olumsuz olarak etkilenecektir. Yaşamın olmazsa olmazı dengedir ve bütünlüktür. Ruhumuzu beslediğimizde ve dinginleştirdiğimizde, kötü düşüncelerden arınarak olumluya dönüştürdüğümüzde, bedenimize ve sağlığımıza dikkat ederek özen gösterdiğimiz zaman bizi hak ettiğimiz ve arzuladığımız mutlu, huzurlu çok güzel hayat bir karşılayacaktır.

#mustafatürkmen

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla