Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Hunat TV Ekranlarının yeni programı Soru-Yorum programına konuk oldu. Menekşe Zehir Yiğit ve Salih Zeki Çetin’in sorularını yanıtlayan Ekinci, pandemi sürecindeki eğitim faaliyetlerine değindi.

Hunat TV Ekranlarının yeni programı Soru-Yorum’un ilk konuğu Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci oldu. Menekşe Zehir Yiğit ve Salih Zeki Çetin’in sorularını yanıtlayan Ekinci:“Eğitimde bir nihai hedef yoktur. Ara hedefler vardır. Bir hedefe ulaşınca hemen bir diğeri için çalışmanız gerekir. Sayın Ziya Selçuk Bakanımız bize her zaman Kayseri’yi Türkiye’de bir yerle kıyaslamayın. Dünya’da eğitim konusunda en iyi hangi ülke ise, o ülkelerle yarışın diyor. Bizlerin hedefleri ulusal değil, uluslararası. Durum böyleyken de bizlerin hedefleri hiç bitmiyor. Her gün biraz daha ileriye hızlı adımlarla koşmalıyız. Eğitim sürecinde şuna bakmak gerek; öğrenci mutlu mu, veli mutlu mu, öğretmen mutlu mu? İyi kötü ayrımı yapmaktansa mutluluk derecesine bakmamız gerekiyor. Bizler ülke olarak çok güçlü olmalıyız. Bu gücü de zulüm için değil, adalet için kullanmalıyız. Çocuklarımızı, dünyaya liderlik yapacak bir nesil olarak yetiştirmeliyiz. Bizlerin eğitim anlayışıyla birlikte bulunduğumuz yere sığamıyoruz. Bu durum da bizleri daha fazla çalışmaya teşvik ediyor” dedi.

Pandemi sürecinde meslek liselerinin çalışmalarına değinen Ekinci: “Meslek liselerimizin üretime dönük çalışmalarını gördük. Öğrenciler ara eleman olarak değil de, hayal dünyalarını geliştirici bir görev veriyoruz. Meslek liselerimizi pandemi sürecindeki çalışmalarıyla gördük. Maske ürettiler, dezenfektan ürettiler. Erciyes Dağımızın zirvesindeki endemik bitkileri topluyorlar. Bu bitkilerin özlerini çıkartarak kolonya ve dezenfektan üretimi sağladılar. Kimyasal aromalardan ziyade tamamen doğal bitki özleriyle bu çalışmaları gerçekleştirdiler. Maske üretimi konusunda da ciddi yol kat ettik. Maske üretim makinesini Kayseri’de ürettik. Tamamen yerli ve milli bu makine Kayseri Sanayisi’nden çıktı ve öğrencilerimize teslim edildi. Aynı şekilde ellerimizdeki makineleri maske dikim makinesine dönüştürdük. Çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirici, topluma katkı sağlayacakları ne var ise o şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Uzaktan eğitim sürecinde Avrupa Ülkeleri’nin ulaşamadığı sistemle çalıştığımızı dile getiren Ekinci:“Uzaktan eğitim konusunda bizler hazırlıklarımızı tamamlamıştık zaten. EBA Ağı salgın döneminde kurulmadı. Takviye almak isteyen, merak duygusunu gidermek isteyen bütün öğrencilerimiz için sistem hazırdı. Pandemi sürecinde bizler bu ağı en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Dünya’daki ülkelere bakınca bizim ağımıza benzer bir ağ sadece Çin’de var. Biz, oransal olarak Çin’den daha fazla kullandık. Kayseri’de öğretmenlerimize öğrencilerinizle bağınızı kopartmayın talimatı verdik. Telefonla whatsapptan ödev gönderen öğretmenlerimiz var, öğrencilerimizin evine kitap götüren öğretmenler var. Sınavlar konusunda da şunu söyleyebilirim, umarım bir gün eğitim sistemimizde sınav olmaz. Ben sınav isteyen bir milli eğitim müdürü değilim. Sınavlarımız konusunda da karar bilim kurulumuzundur” ifadelerini kullandı.

HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla