Kayseri’de yaşayan 11 yaşındaki Yaren Bada, izlediği bir belgeselde hayırseverlerin Afrika’da su kuyusu açtırdığını görünce bir proje başlattı. Yaren Bada, bahçelerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri apartmanın bahçesinde komşularına satarak, Afrika’da su kuyusu açtırmak için para biriktiriyor.
İzlediği belgesellerde insanların mutluluğunu görüp araştırma yaparak, su kuyusu hissesi aldığını ve amacının tek başına bir kuyu açtırmak olduğunu söyleyen 11 yaşındaki Yaren Bada, “Burada kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz organik ürünleri satışa çıkarıyoruz ve oradan topladığımız paralarla Afrika’da su kuyusu açmayı planlıyoruz. Bu düşünce de şöyle gelişti, ben belgesel izlemeyi çok seviyorum. Bir belgeselde hayırseverlerin su kuyusu açtırdıklarını gördüm ve oradaki insanların sevincini de fark ettim aslında. Biraz araştırma yaptım ve araştırmalarım sonucunda hisse satın alınabileceğini öğrendim ve kendi biriktirdiğim paralarla hisse satın aldım. Bu sefer de komşularımızı da dahil etmek istedim. Apartmandan arkadaşım Melis ile beraber burada ürünlerimizi satıyoruz ve o da bana yardımcı oluyor. Meyve satışlarını da binamızın bahçesinde yapıyorum. Dün satmaya başladık ve dün de güzel sattık, bugün de satmayı düşünüyoruz. İyilik bulaşıcıdır” dedi.
Arkadaşına satış yapmasında yardımcı olan 9 yaşındaki Melis Kıran ise, “Burada ben de arkadaşıma yardım ediyorum ve böyle bir şeyi düşünüp de yaptığı için, kendisiyle gurur duyuyorum ve kendisine burada yardım ediyorum. Bu sayede küçücük bir şey büyük iyiliklere dönüşebiliyor ve biz de bu sayede büyük bir iyilik yapmış oluyoruz” dedi.


Afrika’nın dünyanın kanayan yarası olduğunu ve kızının da bu konulara çok duyarlı olduğunu söyleyen Anne Özden Bada, “Burada kızımın yaptığı bir farkındalık projesiydi ve Yaren her konuda çok duyarlı bir çocuk. Böyle yardımları da çok seviyor. Biz de birlikte fikir yürüttük ne yapabiliriz? Nasıl para toplayabiliriz? diye. Bahçemizdeki ürünlerimiz vardı, onları komşularımıza satarak bir gelir elde edeceğimiz düşündük. Sağ olsun komşularımız da bu konuda çok yardımcı oldular. Şimdilik çok iyi gidiyor ve umduğumuzdan çok daha güzel para topladık. Amacımız tek başımıza bir su kuyusu açabilmek, elimizden geleni yapacağız. Bizlerin sadece yaşadığımız yerdeki hayata değil, başkalarının hayatına da dokunmamız gerektiğini düşünüyorum. Afrika bence dünyanın kanayan yarası ve elimizden geldiğince onlara destek olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla