MHP’Lİ ÖZDEMİR’İN SORUSUNA TARIM BAKANI YUMAKLI’DAN YANIT

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, iklim değişikliği nedeniyle yaşanan don, sel, dolu gibi yağış türlerinin çiftçileri zor durumda kaldığını belirterek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya verdiği yazılı soru önergesi yanıt buldu. Bakanlık, MHP’li Özdemir’e tarım sigortası yaptıran çiftçilerin zararlarının Tarım Sigortaları Havuzu tarafından karşılandığı yanıtını verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İklim değişikliği ve yağış rejimlerinin düzensizleşmesi nedeniyle tarım faaliyetlerine yansıyan olumsuzlukları Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya yazılı soru önergesi veren Özdemir’in sorusu yanıtlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, MHP’li Özdemir’in “2022 yılında Kayseri’de bahse konu olan nedenlerden ötürü zarara uğrayan kaç çiftçimiz olmuştur? Bu zararın ekonomik karşılığı ne kadardır? ve Doğa olayları nedeniyle oluşan zararın giderilmesi konusunda bakanlığınız, 2022 yılında Kayseri’deki çiftçilerimize toplamda ne kadar ödeme yapmıştır?” sorularına 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında Devlet Destekli Bitkisel Ürün Sigortası teminatı dahilinde olduğu yanıtını verdi. Bakanlık ayrıca Tarım Sigortaları Havuzu uygulamaları kapsamında 72 bin 444 adet poliçe düzenlendiğini, 60,9 milyon TL devlet prim desteği sağlandığını ve 33 milyon TL hasar tazminatı ödendiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.