Neden namus denilince akla kadın geliyor. Oysa namusunu kaybetmiş onca erkek varken…   

Ayetler namus ve iffetin sadece kadınlara özgü değil, kadın-erkek tüm insanlarda bulunması gereken ortak özelliklerden olduğunu göstermektedir. Çağımızda bazı kimseler tarafından iffet, sadece kadınlarda bulunması gerekli bir değer olarak telakki edilmektedir. Oysa iffetli olmak, erkek için de dini ve ahlaki bir yükümlülük ve erdemdir.

Dinimizde hemen her vesileyle kişilerin dürüst ve iffet sahibi olmaları istenmiş ve bu konuda kadın-erkek ayırımı yapılmaksızın Nur suresinin 30 ve 31. ayetlerinde şöyle buyrulmuştur: ?Mümin erkeklere söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını, iffetlerini korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphesiz Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mümin kadınlara da söyle; gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını, iffetlerini korusunlar?[2] Bu ayetler aynı zamanda, namus ve iffetin sadece kadınlara özgü değil onun kadın-erkek bütün insanlarda bulunması gereken ortak özelliklerden olduğunu göstermektedir. Üzülerek ifade edelim ki çağımızda bazı kimseler tarafından iffet, sadece kadınlarda bulunması gerekli bir değer olarak telakki edilmektedir. Oysa kadının olduğu kadar erkeğinde namusu vardır.

İşte genellikle toplumumuzda kadın açmasın kendini erkekte bakmasın diye bir tabir dolaşıyor. Yani erkekler kendilerini bu şekilde savunmaya çalışıyor. Şimdi sadece kendini açana değil kapalı bir kadında sapık bakışlara ve sapıksal hareketlere maruz kalmakta. Önemli olan bir kadına bakış açınız. Kadına sadece insan olarak değil de cinsel bir obje olarak bakarsanız o kadın bikinili de olsa çarşaflı da olsa senin gözünde cinsel bir objedir.

Ülkemizde kadınlar olarak sokaklarda rahat gezemiyoruz. Yetişkin kadınları geçtim ergenlik yaşına gelmemiş çocuklarımızda sokaklarda rahat gezemiyor. Son olarak Konya’da okul çıkışı kız öğrencileri taciz eden bir zihniyet yoksunu yakalandı. Ülkemizde acı da olsa kız çocuklarına taciz edilmekte. Namus kavramını sadece kadına affetmek bence bencillikten öte bir şey değildir. Erkekler, namus kavramını idrak edebilse ve kadına cinsel bir obje olarak bakmaktan vazgeçtiği zaman o zaman insan gibi yaşanan bir dünya olacak.

Özgecan Aslan, okuldan çıkıp evine giden bir kardeşimizdi.  Vahşice sapık bir cani tarafından acımasız bir şekilde katledildi. Kardeşimizin suçu kadın olması mı yoksa evine gitmek için o minibüse mi binmesi mi? Özgecan gibi ne çok kızımızı kardeşimizi kaybettik. Tecavüze uğrayan kadınlarımız bu ayıpla ömür boyu yaşamaya mahkum edilirken bunu yapan hayvanlar için ise elinin kiri olarak kaldı. Erkektir yapar denile denile ne ocaklar söndü. Ne erkekler adam olamadı.

Bu konuda erkek annelerini de çok iş düşmektedir. Erkek çocuğudur ne yapsa yeridir anlayışından vazgeçin. İlk eğitim ailede verilir. İyi erkek evlatları yetiştirelim. Aynı şekilde kız annelerine de çok düşmektedir. İffet sahibi kadınlar kızlar yetiştirelim. Kız çocuklarını sevgiyle yetiştirelim ki büyüdüklerinde ailesinden göremediği sevgi boşluğunu yanlış kişilerde doldurmaya çalışmasın. Aile sevgisinden uzak yetişen kız çocukları büyüdüklerinde istismarlara çok açık oluyor.

Özellikle ülkemizde bir türlü kapatılmayan izdivaç programları, ülkedeki aile yapısını da tamamen yok etti. Birileri birilerinin üzerinden cebini doldururken yaptıkları programların nelere maal olduğunun ne yazık ki farkında değil. Ve şekilde kadın bedenini ucuzlaştıran programlara izin verenlerde bir o kadar da vebal taşımakta. Ve orada kadınlık iffetini de ayaklar altına alarak kendini ucuzlaştıran ve ilk önce kadın olarak kendine saygısı olmayan insanlar için de dua ediyorum. Allah ıslah etsin.

 

Bırakın, kadına insan olarak değer verelim. Her kadın gördüğünde bazılarının salyaları akmasa. Herkes önce kendi kardeşi annesi karısını düşünerek hareket ederse ülkede bu cinsel istismar suçları azalacaktır.

#güldençoktan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla