ÖLÜLERİ TOPRAKTAN ÇIKARTMA

Allah, tüm insanları bu topraktan yarattığını, tekrar o toprağa gönderileceklerini yani ölecekler ve o topraklara gömüleceklerini sonrada toprağa karışıp, ahret için bir daha o kabirden ve topraktan çıkartılacaklarını açıklamaktadır. 7/ Araf 24, “ Allah, birbirinize düşman olarak inin, sizin için yeryüzünde bir süreye kadar yerleşme ve faydalanma vardır buyurdu.” 25/ Araf 25, “ Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve orada diriltilip çıkartılacaksınız dedi.” Ölüleri diriltme ve topraktan çıkartma konusunda da Allah şöyle misal veriyor. 7/Araf 57, “ Rüzgarları rahmetinin önünde müjdeci olarak gönderen Allah’tır. Sonunda rüzgarlar ağır bulutları yüklenince onu ölü bir memlekete sevk ederiz, orada suyu indiririz ve onunla türlü, türlü meyveler çıkartırız. İşte ölüleri de böyle çıkartacağız. Herhalde bundan ibret alırsınız.” 30/Rum 19,” Ölüden diriyi, diriden de ölüyü Allah çıkartıyor, yeryüzünü ölümünün ardından Allah canlandırıyor. İşte sizde kabirlerinizden böyle çıkartılacaksınız.”
Bizi yaratan Allah, öldükten diriltilmenin hiçde akıl almaz bir şey olmadığını, yeryüzündeki sürekli yenilenmenin oluşuna dikkat çekerek bizleri uyarıyor. Kupkuru topraktan, yani ölü topraktan, kış mevsimini düşünün her şey kurumuş can yok, havalar ısınıp, yağmur yağınca dünya, toprak canlanmaya yemyeşil olmaya, rengarenk çiçeklerle donanmaya başlıyor. O çiçekleri, meyveleri düşünün, hangi kimya fakültesinde okumuş, hangi ilimi tahsil etmiş, hangi boyadan ne kadar, hangi vitamin ve mineralden neyi ne kadar, ne zamanda alacağını nerden öğreniyor. İşte o ilmi, o kimyayı ve neyi ne kadar alıp nerde ve ne zaman kullanacağını, Allah o bitkilere, o canlılara öğretendir. İşte Allah bu misalle insana görecek şekilde öğretiyor ve bu nasıl oluyorsa, sizi de aynen o şekilde yaratacağım, canlandıracağım, diriltip hesap soracağım diye uyarmakta ve ikaz etmektedir.
30/ Rum 25, “ Göğün ve yerin Allah’ın buyruğu ile yerinde durması da Allah’ın varlığının delillerindendir. Sonra sizi topraktan bir çağırdı mı hemen kabirlerinizden çıkıverirsiniz.” Bu ve benzeri ayetlerden anlaşılıyor ki, insanlar kıyamet sonrası dönemde ilk önce diriltileceklerdir bu işlemde toprağa konanlar topraktan, diğer yerlerdekilerde nerede iseler oradan diriltilecekledir. Ayetlerden anlaşılan bir gerçek daha var ki, ahretteki diriltilmeden önce bedenli olarak kabirlerde sorgu ve diriltilme olmayacak, sadece ahrette olacak tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.