ÖRNEK OKUL: HAKKI ALTOP ANADOLU LİSESİ

Hakkı Altop Anadolu Lisesi, ürettikleri projeler ile bütün okullara örnek olmaya devam ediyor. Bu okulda ders zili yok. Öğrencilerde bulunan dijital saatler ile öğrenciler kendi kontrollerini kendileri sağlıyor. Kayseri Okuyor projesi ile de okulda her gün aynı saatte öğrenciler kimsenin ikazı gerek duymadan kitap okuyor.

Hakkı Altop Anadolu Lisesi ürettiği projeler ile hem ilimizdeki hem de ülke genelindeki birçok eğitim kurumuna örnek olmaya devam ediyor. Özellikle Kayseri Okuyor projesi kapsamında yaptıkları faaliyetlerle adını duyuran Lise, kitap okuma yönünde de gurur tablosu sergiliyor. Öğrenciler her gün aynı saatte kitaplarını alıp okuma saati yapıyor. Ve gürültü kirliliği olmasın diye okulda ise zil kullanılmıyor. Projenin baş mimarlarından Psikolojik Danışman İzzet Özer, “Hakkı Altop Anadolu Lisesi 2011 yılında İldem’de kurulmuş bir okul. Bu yıl okulumuzda yapılan güzelliklerden bahsetmek istiyorum. Öğrencilerimizin zaman yönünden kişisel zamanlarını sağlamak için zilleri kaldırdık. Koridor ve sınıflarda dijital saatler var. Çocuklarımızın kendi kontrollerini kendilerinin sağlamasını amaç ediniyoruz. Çok güzel oldu. Sürü halinde teneffüslere çıkmak ve gürültü yapmak yerine kendi ihtiyaçları doğrultusunda saate bakarak dışarı çıkıp derslerine girerler. Bu birinci projemizdir.”diye konuştu.

HER YERDE OKURUZ

İkinci güzel projemiz ise okuma saatlerimiz var. Bizim okulumuz “Kayseri Okuyor” dâhilinde bir takım faaliyetler yapmaktadır. Geçtiğimiz yıl yaptığımız önemli faaliyetlerde okumanın yeri yok. “Her yerde okumak” sloganlarla tramvaylarda yaklaşık 200 öğrencimizle bir eylem yaptık. Yine aynı şekilde ulusal medyanın gündemine oturan bir okuma eylemimiz oldu. Parklarda dairesel halkalar şeklinde oturarak yine aynı şekilde biz yaklaşık 200 öğrencimiz okuma eylemi yaptı. Buradaki amaç,  bölgeyi Kayseri’yi sakinlerine okumaya teşvik etmek amacıyla oldu. Şimdi bu proje kapsamında her gün üçüncü saat ders saatinde kitap okuma saatidir. Her öğrenci evinden getirdiği kitabı okur. Ve okulda büyük bir sessizlik olur. Bu da yine alışkanlık kazanma projesidir. Üçüncüsü ise 15 Temmuz milli irade günü olarak sürekli kutlanmaktadır. Şiir ve tiyatro ile milli değerleri vurgulamak içi n program yaparlar.”diye konuştu.

-ÖZEL HABER GÜLDEN ÇOKTAN

İLYAS KAPLAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.