Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Caferbey Mahallesinde yer alan ve bugün açılışı yapılan Peynirli Camii’nde Cuma namazı sonrası vatandaşlar ile sohbet ederek Peynirli Camii’nin restorasyonu hakkında bilgiler verdi.
Caferbey Mahallesinde yer alan ve kitabesine göre 1533 yılında inşa edilen Caferbey Camii’nin ibadete açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi İlçe Başkanı Sami Kadıoğlu, Belediye Başkanları ve Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri ve Mahalle Muhtarları katıldı.
Caferbey Mahallesinin şehir ve çarşı merkezine yakın bir semt olduğunu yeni yapılan çok katlı binalar ile önümüzdeki günlerde prestij semti olacağını belirten Başkan Büyükkılıç, Caferbey Mahallesine yapılan yatırımlar ve hizmetler ile gerçekleştirilecek Kentsel Tasarım Projesi ile Melikgazili olmanın farkını yaşayacaklarını kaydetti.
Açılış konuşmanı yapan Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:
”Mahalle gezileri son derece faydalı olmaktadır. Mahalle Muhtarları toplantısında muhtarların taleplerini bu bölge gezilerinde değerlendiriyoruz. Yapılan veya yapılacak olan çalışmaları tespit ediyoruz. Semtleri gezerek hem belediye çalışmalarını yakından takip ediyor hem de bölge halkı ile sohbet etme imkânı buluyoruz. 1956 yılında onarımı yapılmış Caferbey Mahallesi Miralay Nazım Bey Caddesi üzerinde yer alan Peynirli Camii’nde bakım ve yenileme çalışmasını tamamladık ve Bugün bu mübarek gün de Caferbey Mahallesi’ndeki tarihi Peynirli Camii’nin yeniden açılışını yaptık. Açılış sonrası bölgeyi gezerek esnaf ile sohbet ettik. Bölge halkına semtlere yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdik. Bilgileri paylaştık. Belediyemizce yapılan yatırımları yerinde inceledik. Kentsel dönüşüm alanlarını gezdik.”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise konuşmasında, “Melikgazi Belediyesi gerçekleştirdiği yatırımlar ile ilçe halkına büyük hizmetler ve kolaylıklar sunmaktadır. Tarihi yapıların önemini hepimiz biliyoruz. Hem geleceğe yatırım yapan hem de tarihimize sahip çıkan Melikgazi Belediyemizi kutluyorum. Melikgazi Belediyesi yatırımları ve hizmetleri ile bölgenin gelişimine katkı sağlayan kurumdur. Kendilerine yaptıkları bu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Açılış töreni sonrası misafirlere ve katılımcılara aşure ve peynirli ikramında bulunuldu. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla