Türkiy

 Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, “Sarıkamış harekatı, itaat destanıdır” dedi. 

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, Sarıkamış Harekatının 103. Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.
Mesajında Sarıkamış Harekatının bir itaat destanı olduğunu kaydeden Üçkan, şunları söyledi:
“1.Dünya Savaşı sırasında, 22 Aralık 1914 ve 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış’ta geçen bu kara savaşın da vatanı için şehadete yürüyen binlerce Mehmetçik , zorlu kış mevsiminde, soğuk ve tamamen karlar ile kaplı, çok yüksek dağlık bir arazide, üstüne üstlük hiç erzağı ve kışlık kıyafetleri olmayan binlerce askerimiz bu topraklarda donarak şehadet şerbetini içmişlerdir. Sarıkamış Çanakkale kadar önemli ve kutsaldır. Bizler şunu bilmeliyiz ki ecdadın ağır bedeller ödeyerek bizlere bıraktığı bu kutsal emaneti bu günde yine terörle mücadele de ağır bedeller ödeyerek sahiplenmekteyiz. Mehmetçik Sarıkamış da bir kahramanlık destanı yazarak vatanına sahip çıkmanın ne olduğunu bizlere canını vererek anlatmıştır. Bunu birde o zorlu kış şartlarında yazlık kıyafetle, yetersiz erzakla, ayağında kışlık botu dahi olmayan Mehmetçiğimizin yaptığını düşünsenize. Onun içindir ki Sarıkamış’ı ve şehitlerimizi unutmayalım. Onların kanları Allahuekber dağlarını sulamamış olabilir. Çünkü onların o soğukta akacak kanları bile yoktu. Kanları daha damarlarındayken donmuştu. Sarıkamış Harekâtı, İlay-ı Kelimetullah’a inanmış erlerin, itaat destanıdır. Sarıkamış Harekâtı, Müslümanların yurdunu, küfrün işgalinden kurtarmak için ölüme doğru atılan adımların destanıdır. Sarıkamış Harekâtı eksi 45 derecede yazlık giysilerle ve patlamış çarıklarla, Allah’a ve elçisine doğru yürüyen erlerin hikâyesidir. Bu vesile ile Sarıkamış Şehitleri ve aziz vatanımızın her karış toprağında emeğini, kanını, canını veren tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla