Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ümraniye’de okul servis şoförleri arasında silahlı çatışma çıkmış ve bu çatışmada bir kişi hayatını kaybederken iki kişi ise yaralanmıştı. Evet, üzücü bir olay asla olmamasını dilerdik. Şiddetin her türlüsünü kınarken çocuklarımızı emanet ettiğimiz insanların bu tarz olaylarla gündeme gelmesi ise ayrı bir utanç tablosu. Ama asıl üzücü olan ise kavgada gözaltına alınan servis şoförlerinin uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından sabıka kayıtlarının olması…

….

Ümraniye’deki bu olay akıllara minibüsü olan servis şoförümü oluyor ya da servis şoförü olmak bu kadar kolay mı sorusunu getirmedi değil. Ya da güvenerek ya da güvenmeye mecbur bırakılarak emanet ettiğimiz çocuklarımızı okula getirip götürenlerin çocuk tacizcisi ya da uyuşturucu taciri olduğunu sorgulamak için ya bu tarz kavgalarla mı ya da çocuklarımızın başına bir iş geldikten sonra mı suç dosyalarının kabarık olduğunu anlayacağız.

Ülkemizde uyuşturucu kullanma yaşı her geçen gün düşerken uyuşturucudan dosyası olan bu şahısların öğrenci servisliği yapması sizce ne kadar doğrudur? Burada görüyoruz ki okul ücretlerine zam için bas bas açıklama yapan yetkililerin öğrenci can ve mal güvenliğinden ziyade en fazla ücretle sezonu nasıl kapatırım derdinde olduğunu görüyoruz. Bir çocuğun başına bir iş geldiği zaman herkes ne yazık ki topu birbirine atmakta… Bu  konuda bu kadar pervasız olmak yerine servis şoförcülüğü yapmak isteyenler arasında sıkı bir araştırma yapılmalı. Şimdi, hangisini birini araştıralım diye soruda gelebilir. O zaman elini kolunu sallayan herkesin servis şoförlüğü yapmasının önüne geçerek ilk adımı atmış olursunuz.

….

İlimiz Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Yavuz Ay, basın açıklaması ile servis ücretlerinde bu yıl fiyatlar arttı ama bu rakamlar yeterli değil diyor. Vatandaş cephesinden bakarsak vatandaşta aldığım asgari ücret yeterli değil diyor. Her iki kurum da kendi açısından haklı.  Eskiden aileler evlerine yakın okullara gönderiyordu çocuğunu. Gelen sistem ile çocuklar bir yerden alınıp diğer mahalleye gönderildi. Eee servisle göndermeye mecbur kaldı çocuğunu veli. Aslında herkes biliyor işini bir şu gariban halk bilemedi işini….Kaşıkla verdiler kepçeyle aldılar.

….

Yavuz Ay Bey, servis şoförcülüğü yönetmeliği yamalı bohçaya döndü.Servis şoförcülüğü saygın bir meslek ama son zamanlardaki yasalardaki bu tutarsızlıklar mesleğe olan irtibanın azalmasına neden oldu diyor. Bir şey yapılması gerekiyor. Servis Hizmet Yönetmeliğinin değişmesi korsan servisçiliğin önün geçecek diyor. Bu işin içinde olan insanlar seslerini duyurmaya çalışıyor. Peki, neden kimse duymuyor. Oyunu aldığınız bu millete hizmet için gelenler neden hala sessizsiniz?  Yalnız bir parti değil AKP, MHP, CHP, SP’si . Herkes . Tüm partilerin siyasi ayakları. Toplumdan, çocuklarımızdan bahsediyorum. Sizce, alt tabanın sesini üst tabana iletmek için bir şey yapılamaz mı?

#güldençoktan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla