Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova, Slovakya Kayseri Fahri Konsolosu Osman Güldüoğlu ile bazı illerin fahri konsolosları Kayseri Ticaret Odası’nı (KTO) ziyaret etti.
Ziyarette heyeti KTO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dulda karşıladı. Slovakya ile siyasi bir sorun olmadığını kaydeden Dulda, ülke ile olan ticari ilişkiler hakkında Büyükelçi Turenicova’ya bilgiler verdi. Dulda, “Türkiye Çekoslovakya’nın 1993 yılında bölünmesiyle bağımsızlığını kazanan Slovakya’yı ilk tanıyan ülkelerden biridir. Türkiye ile Slovakya arasında siyasi bir sorun bulunmamakta, ilişkiler dostane seyir izlemektedir. Türkiye ile Slovakya arasında ticari ilişkiler siyasi hacmin mevcut potansiyeli temelinde 2015 yılına kadar düzenli olarak artış göstermiştir. 2000 yılında 75 milyon dolar olan ticaret hacmi 2015’te 1 milyar 404 milyon dolara ulaşmıştır. Slovakya’ya olan ihracatımız 546 milyon dolar bu ülkeden ithalatımız ise 858 milyon dola olmuştur. Buna göre bir önceki yıla kıyasladığımızda ithalatımız yüzde 7 oranında azalırken ihracatımız ise yüzde 13 oranında artış göstermiştir. İki ülke ticaret hacmi 2016 yılında yaklaşık 1,34 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Ülke ile ticaretimizdeki açık 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 81 oranında artarak 657 milyon dolar olmuştur. 2016 yılında ülkeye ihracatımız yüzde 29,6 oranında azalırken ülkeden ithalatımız yüzde 10,8 oranında artmıştır. Kayseri-Slovakya dış ticaretine baktığımızda ise 2016 yılında 4 milyon 553 bin dolarlık ithalat ve 478 bin dolarlık ihracatımız mevcuttur” ifadelerini kullandı. Dulda heyete KTO binası ve Kayseri hakkında da bilgiler verdi.
KTO yönetimine kendilerini yoğun gündeme rağmen ağırladıkları için teşekkürlerini ileten Büyükelçi Anna Turenicova, KTO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dulda ile bir süre sohbet etti. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla