TUTMA SAVAŞLARI

Eskiden Köyde, şehirde her yerde hali vakti iyi olanların daha doğrusu ağaların günlük işini gören hizmetkarları olurdu. Bunların adına da Tutma derlerdi.

Şimdi her ne kadar birisi birine “sen tutmasın” dediği zaman çok kızsa da o zaman tutmalık büyük bir makam mevki gibi görülürdü. Çünkü bir ağaya tutmalık yapmak her insana nasip olmazdı. Tutmaların da kendine göre bir özelliği vardı. Çok sadık olması gerekirdi.

Tutma sabahtan akşama kadar Ağanın yanında bulunur her işini görürdü. Bir dediğini iki etmezdi. Çoğu zamanda Ağanın evinde yatar kalkardı. Bunlar boğazı tokluğuna çalışırlardı. Ama sanki ağanın manevi evladı gibi davranır üçüncü şahıslara karşı Ağasının menfaatlerini de savunurlardı.

Benim çocukluğumda bu sistem bizim köyde de vardı. Bizim köyde Amca yeğen olan iki ağı vardı. İkisinin de birer tutması vardı. Bu tutmalar gün boyu çalışıp çabalayıp ağalarına şirin görünmek için ellerinden geleni yaparlardı.

Fakat iki tutma arasında görünmeyen bir savaş vardı. Amcanın tutması benim ağam daha büyük, yeğenin tutması da benim ağam daha büyük diye sürekli bir biriyle çekişir dururlardı. Her fırsatta da ağalarına bir birlerini şikayet ederlerdi. Tutmalar arasında bu savaş yıllarca sürüp giderken sonunda savaş Ağalara sirayet itti.

Amca Ağa Yeğeni ağayı yanına çağırıp “Oğlum biz seninle Amca yeğeniz iki tutma için bir birimize düşmeyelim. Ya sen Tutmanı azat et yada ben edeyim. Böylece de aramızdaki kırgınlık dargınlık  sona ersin” demiş.

Ama yeğen amcasının bu teklifine ılımlı bakmamış. Amca ise kendisi yaşça büyük olduğu için yeğeni karşısında pes etmek istediği içinde tutmasını azat etmek istememiş.

Ağasını canından çok seven Yeğen ağanın tutması sonunda dayanamayıp görevden azledilmesini istemiş. Böylece iki arasındaki gerginlik ve yarış sona ermiş. Bundan sonra da bizim köyde tutma çalıştırma tarihe karışıp gitmiş. O gündür bugündür kimse yanında tutma veya hizmetli çalıştırmıyor.

Belki diyeceksiniz ki “yahu kardeşim bu olayı durup dururken neden anlatıyorsun. Şimdi ne ağa var nede tutmaları var. Bu devirde böyle bir şey olmadığına göre bunu anlatmana da hiç gerek yok” diyeceksiniz.

Doğrudur görünürde ne o ağalar ve nede tutmaları var. Fakat gerçekte hem ağalar var hem de tutmaları. Sadece bunların adları değişti. Ağalar falan makamdaki bey oldu tutmalar da falanın adamı oldu. Ağalar ve adamlarının arasındaki savaş ise sürüp gidiyor. Bu savaşında ne zaman sona ereceğini kimse bilmiyor bilemez de.

İşte bende bütün bunları bugünkü durumu dile getirmek için geçmişten bir misal olsun, kıssadan hisse alalım diye yazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.