ANADOLU’NUN SAKLI CENNETİ “YAHYALI”

YAHYALI ENERJİ VE TURİZM ÜSSÜ

Halısıyla, yer altı ve yerüstü zenginlikleriyle Anadolu’nun saklı kalmış cenneti Yahyalı ilçesi Belediye Başkanı Esat Öztürk, gazetemiz Meydan’a konuştu.

 

Selalar darbeyi durdurdu

Yahyalılar olarak Yahya Gazinin torunlarıyız biz. 15 Temmuz’da saat 22.00 civarında kalkışmanın haberini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın çağrısı ile partili partisiz vatanını seven herkes Cumhuriyet Meydanına akın etti. O meydan da her görüşten insan vardı. Bu durum başta ülkemiz, Kayserimiz ve ilçemiz açısından önemli bir gelişmedir. O gün herkes vardı. Bu gerçekten memnun edicidir. 15 Temmuz gecesinde olduğu kadar bu Yahyalı’da daha öyle bir kalabalık görmedim.Birçok siyasi partinin liderleri geldi gitti. Çeşitli etkinlikler oldu ama o geceki kalabalık kadar kalabalık görmedim ilçemizde. Onun manası da şudur; Vatanını, milletini, devletini ve bayrağını seven herkes o gün ordaydı. Darbeler ezanları susturmuştu, Ezanlar darbeyi susturdu. Sela sesini duyan herkes ne oldu diye meydana koştu. Sela sesini duyan 41 mahallemizden insan koşup meydanımıza koştu. Bu anlamda Yahyalı halkına teşekkür ederim. İhanetin boyutu gün geçtikçe daha da anlaşıldı.

Lafımıza değil işimize baksınlar

Göreve geldiğimizin 40. Ayı. Maşallah diyorum.                Kayseri’de belediyecilik yapmış, oranın mutfağında çalışmış, vizyon ve marka şehirde dostlarımız bilirler Allah’a hamdolsun, belediyeciliğin güzel yapıldığı bir ilin ilçesinde görev yaptım. Onun bereketini şahsıma oy verip aday konduğum siyasi partinin görüşünden olan olmayan herkes bildi ki gerçekten Yahyalı’da şehirde belediyecilik yapmış birinin dokunuşu var bu ilçede. Çeşitli vesileler ile halkımız bunu dile getiriyor. İnsanlarımız iltifat ettikçe bizde onların iltifatına layık olmak için çalışıyoruz. Ve halkımızda bunu hissediyor. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Lafımıza değil işimize baksınlar. Kayseri’den, Develi’den ve Yeşilhisar’dan gelen bir insan bir turizm ilçesine geldiği hissini vermemiz gerekiyor. Bu da bizim elimizde tamamen. Allah bu ilçeye birçok güzellik ve zenginlik vermiş. Yerel yöneticiler olarak bizimde dokunmamız gereken, yerler var. Bizde bunun gayreti içerisindeyiz.

Kapuzbaşı Şelalemiz, dünyaya açılacak

Kapuzbaşı Şelalesi Master Planı, şuan devam ediyor. Ankara’dan bir firma aldı. Büyükşehir Belediyemiz takip ediyor. Milli Parklardan, Çevre ve Şehircilikten, TOBB’dan Rıfat Hisarcıklıoğlu, sağolsun ilgileniyor. Görevimi değil. Rıfat Başkanımız, bizim hemşerimiz olduğu için Kapuzbaşımızın dünyaya tanıtımı konusunda yardımcı olacağını söylüyor. Ben kendisine sizin vasıtanızla teşekkürlerimi iletiyorum. Master Planının sekiz aylık bir süreci var. İnşallah o sürecin sonucunda bu ilçede turizm adına neler yapılabilir onu heyete sunacaklar. Onun çalışması yapılıyor. Bundan sonra artık inşaat işlemleriyle ilgili çalışmamız başlayacak.

Maden ilçesiyiz

Bu ilçeye Allah verdikçe vermiş. Madeniyle, rüzgar enerjisiyle, güneş enerjisiyle, hidroelektrik santralleriyle burası bir enerji üssü. Yıllar önce maden işletmeciliği burada Osmanlı zamanından kalma işletilmiş ocakların olduğunu biliyoruz. Şuan da demir cevheri, çinko, krom, kurşun açısından zengin bir ilçeyiz. Madencilik yönümüz çok zengin. Yan sektörle birlikte bu sektörde yaklaşık 10 bin ekmek yiyor.

Elmamızın aroması hiçbir yerde yok

Tarım konusunda da elmacılığımız var. Hiçbir yerde olmayan hatta pazarlarken Yahyalı elması ve Yahyalı elması aroması diye bizim ismimizle pazarlıyorlar. Bu bizim ilçemizin adına da bizim adımız içinde gurur vericidir. Sadece lafta değil özde de araması çok farklıdır. Burası maden ocaklarının olduğu bir yer. Topraktaki minareler ile birlikte bir Isparta elması ve Karaman elması ile boy ölçüşmüyoruz. Bizim klasmanımızda değil aramo manasında kastediyorum. Modern tarımı geliştirmek içinde elimizden geleni yapacağız.

Yahyalı Halımız, canlanacak

Eskiden yüz evimizin 95’de halı üretilirdi. Şimdi 100 evimizin iki tanesinde halı dokuyan var. Çin’de üretilen hazır halılar çıktıktan sonra bizim her şeyi yün ve organik olan Yahyalı halımız etkilendi. Üretimde azaldı. Son zamanlarda kadınlarımız o konuda iştahlı. Kadınlarımız Yahyalı halımızı canlandırmak istiyoruz diyorlar. İnşallah halımızı da canlandıracağız.

Yahyalı’da Kadınlar Ekonomiye Can Verecek

YAHYALI BELEDİYESİ İLÇENİN UNUTULMAYA YÜZ TUTAN ÖNEMLİ DEĞERİ YAHYALI HALISINI GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR. 

Yahyalı Belediyesi tarafından yürütülen Yahyalı’ da Kadınlara Yönelik Temel Ve Mesleki Eğitim Faaliyetlerinin Geliştirilmesi AB Projesi kapsamında iki atölye kuruldu.

Kadınların meslek sahibi olması ve ekonomiye kazandırılması için kurulan Gümüş İşlemeciliği ve Halı Dokuma atölyelerinde 50 kadın kursiyer eğitim almaya başladı. Toplamda 100 kadının eğitim alacağı atölyeleri ziyaret eden Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, burada yapılan çalışmalardan oldukça memnun kaldı.

Yahyalı Halısı dokuyan Başkan Öztürk burada yaptığı açıklamada, unutulmaya yüz tutmuş bir değeri tekrar canlandırmaya çalıştıkları için mutlu olduklarını belirterek,”Yahyalı’ da Kadınlara Yönelik Temel ve Mesleki Eğitim Faaliyetlerinin Geliştirilmesi AB Projesi kapsamında, şuan unutulmaya yüz tutmuş değerimiz YahyalıHalısını canlandırmak için kurduğumuz atölyedeyiz. Burada 25 kadınımız, hem istihdam adına, hem de unutulmaya yüz tutmuş değerimizi gün yüzüne çıkarmak için çalışıyorlar. Bir yerel yönetici olarak bu projeyi çok önemsiyorum. Eskiden Yahyalı‘daki evlerin yüzde 90-95’i adeta fabrika gibi halı üretirlerdi. Yahyalı Halısı, dünyaca ünlü, çok kıymetli bir değerimiz. Amerika‘dakiler, Avrupa‘dakiler bu değerimizi çok daha iyi biliyorlar. Her ne zaman fabrika halısı çıktı, maalesef bu değerimiz yok olmaya yüz tuttu. İnşallah, bu değerimizi ayakta tutmak için, kadınlarımız iştahlı. Atölyemizdeki 25 tane tezgahımızda, 25 tane değerimiz dokunacak. Burada dokunan halılarımızı gelen misafirlerimize, dostlarımıza hediye edeceğiz. Projelerde genelde sürdürebilirlik önemli. Yoksa kısa vadeli projeler, çok önemsenmez. Bende önemsemem. Bu projeyi sürdürme konusunda burası alt yapımız olsun, kooperatifleşelim. Bu değerimizi de ayakta tutmuş olalım” diye konuştu.

Atölyede kadınlar tarafından yapılan ürünleri inceleyen Başkan Öztürk ve eşine, kursiyerler tarafından kolye ve yüzük hediye edildi. Burada konu ile ilgili açıklamalar yapan Başkan Öztürk”Bu atölyemizde 50 kadınımıza el becerilerini geliştirmek, ekonomilerine katkı sağlamak için gümüşişlemeciliği kursu veriliyor. Kadın kardeşlerime kursumuza iltifat edip, geldikleri için teşekkür ediyorum. Burada yaptıkları el emeklerini, göz nurlarını, ekonomilerine de katkı sağlaması amacıyla sergileyeceğiz. Yeter ki kadınlarımız el becerilerini geliştirsinler. Biz, ekonomik açıdan üretken bir toplum olmak istiyoruz. Bizim için en önemlisi üretim, üretim, üretim. Tüketim toplumu, her zaman yok olmaya mahkumdur. Üreten insanlar, şuanda zirveye oynuyorlar. Biz, kadımızla, erkeğimizle, gencimiz ve yaşlımızla üreten bir toplum olmak zorundayız. Belediye olarak bizde AB Projesi kapsamında, 137 Bin Euro’luk, 535 Bin TL’ye tekabül ediyor, bir projeyi hayata geçirmiş olduk. Kadınlarımız burada öğrendikleri ile hem hem ticarete hem de aile ekonomisine katkı vermek isterlerse ben her zaman yardıma hazırım. Onlara yer gösterebiliriz. Burası kurs amaçlı bir yer ama bundan sonra üretim amaçlı yer isterlerse ben kendilerine atölye sözünü şimdiden veriyorum. Yahyalı bir turizm ilçesi. İstikbal‘de Yahyalı‘nın durumunu iyi görüyorum. Buraya gelen insanlarımız, Yahyalı‘da hem doğal güzellikleri görmüş olsun, hem de giderken ilçemizin halısını, kilimini, meyvemizi ve diğer ürünlerimizden götürsünler. Biz ilçemizde ürün satış noktaları oluşturmak istiyoruz. Şu anda hazır. Ben kadınlarımıza gayret gayret, üretim diyorum.” şeklinde konuştu. –

GÜLDEN ÇOKTAN –RÖPORTAJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.