GÖZLERİNİZİ KIŞIN DA KORUYUN!

Yaz aylarında hemen herkesin gözünde görmeye alışkın olduğumuz güneş gözlükleri kışın neredeyse sadece kayak yapanlar tarafından tercih ediliyor. Ancak gözlerimizin güneş gözlüğüne olan ihtiyacı, kış aylarında da yazın olduğu kadar önem taşıyor.

“Kışın daha çok gözlük kullanması gerekiyor”

Optik mağazası ile 15 yıldır hizmet veren Zeki Taşköprü (31), kış aylarında güneş gözlüğü kullanımının önemli olduğunu ancak vatandaşların bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını belirtti. Taşköprü: “Aslında kış aylarında güneş yansıması daha fazla oluyor ve insanların kışın daha çok gözlük kullanması gerekiyor, tabi vatandaşlarımız bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı için güneş gözlüğünü sadece yaz aylarında tercih ediyorlar” dedi.

“Baş ağrısı meydana gelebilir, astigmat oluşabilir”

Güneş gözlüğü kullanımın yanı sıra doğru gözlüğün kullanımının da çok önemli olduğunu kaydeden Taşköprü, vatandaşları ucuza satılan güneş gözlüklerine karşı da uyardı. Taşköprü: “Doğru güneş gözlüğünü kullanabilmek için en önemlisi, optik mağazalardan alış veriş yapılması. Çünkü dışarıda on liraya satılan gözlükleri kullanmak göz için çok daha büyük bir zarar doğuruyor. En başta kötü bir ham madde ile yapılıyor pazarlarda satılan gözlükler. Gözde katarakt, göz numarasının yükselmesi gibi çeşitli sıkıntılara da sebep olabiliyor. Kış aylarında sürekli gözü kısarak bakmaya çalışan kişilerde, baş ağrısı meydana gelebilir, astigmat oluşabilir. Yani yaz ayları kadar kışında gözlük kullanmak önemlidir” ifadelerini kullandı.

HABER: gülden çoktan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.