Hemen bağırıp çağıranlar olacak, öyle ise ayetler bunlar, bağıracaklar ayet getirsinler getiremezler, bunu Allah açıklıyor biz değil. Eğer, bu ayetler bunun dışında manaya/anlama geliyorsa, açıklasınlar görelim.
Diğer bir konu da, yapılan yardımın, hayrın, sadakanın, okunan Kuran’ın ve diğer hayırların faydasının sadece yapa kişiye ait olduğunu Allah Kuran’da açıklıyor. Bak gene, neler söylüyor diyenlere, cevabını ben değil Ayette Allah veriyor. Bağırıp çağıracağına, Kuran’ı oku ve anlamaya çalış, korkma Kuran, sana da öğretecektir. Şimdi ayetlere bakalım, Allah’ın delili neymiş. 2/Bakara 272, “Ya Muhammed, onları/insanları doğru yola iletmek sana ait değildir. Lakin Allah dileyip/isteyeni doğru yola iletir. HAYIR OLARAK HARCADIKLARINIZ SADECE KENDİ İYİLİĞİNİZ İÇİNDİR. Yapacağınız hayırları, ancak, ALLAH’IN RIZASINI KAZANMAK İÇİN YAPMALISINIZ. Hayır olarak verdiğiniz ne varsa, KARŞILIĞI SADECE SİZE tam olarak verilir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız.” 6/Enam 162, “De ki: Şüphesiz benim nazmım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi Alemlerin Rabbi Allah içindir.” 2/Bakara 110, “Namazı kılın, zekatı verin, önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği, Allah’ın katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür.” Şimdi, bağırıp çağıracaklar ya Allah’a ve ayetlerine sarılacaklar, ya yoksa, Allah dışında uydurulan, hurafe, günah ve şirk olan söylentilere sarılacaklardır. Dileyen, dilediği gibi inanır ve davranır, Allah bu konuda insanları serbest bırakmıştır, çünkü ayet şöyle diyor. 2/Bakara 256, “Dinde zorlama yoktur, artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tağutu reddedip Allah’a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır, Allah, işitir ve bilir.”
Dikkat edilirse Allah, ayette, başkalarına her ne iyilik yaparsanız kendi yararınıza/iyiliğinize yapış oluyorsunuz buyuruyor. Şimdi ben değil, yine Allah, cevabını veriyor, ayette, okunan Kuranın sevabını, Peygamberimize, Peygamberlere, ana ve babamıza, yakınlarımıza, kısaca bütün müminlere bağışlayın diyor mu? Allah, Kuran okumak, başlı, başına bir bağımsız ibadet diyor, zaten okuduğu Kuran’ı anlamadan okuduysa, anlamadığı ve hayatında taşamadığı Kuran’dan nasıl sevap alacak, alamadığı, olmayan sevabı kime gönderecek. Allah, nerde sevaplarınızı başkalarına verin diyor, demiyor aksine, sadece size sevabı döner diyor. Bir) Allah rızası için hayır yapılmamışsa, iki) Allah rızası için Kuran okunmamışsa, ayetlere göre hayrın ve okunan Kuran’ın sevabı zaten olmayacaktır. Çünkü, ibadet için ve Allah rızası için yapılmayan amelin sevabı nerden olacak ve paylaştırılıp gönderilecek. Benim kastım Allah rızası için, ama ölülerimize de okuyorum ve canları için demek, yanlışı doğru yapmayacaktır, ayetleri iyi anlayalım.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla