Vücudumuzun her yerinde rastlayabileceğimiz benler, sandığımız kadar masum değil. Doğuştan olduğu gibi sonradan da çıkabilen benlerin oluşumunda rol oynayan moleküler değişikliğin nedeninin tam olarak bilinmediğini deriye renk veren melaninin farklılaşması sırasında oluşan bir kusurdan kaynaklanabileceğini belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Yıldız benlerle ilgili bilinmesi gereken 8 önemli faktörü açıkladı.

1- Açık tenliler risk altında

Benlerin büyük bir kısmının iyi huylu olduğunu söyleyen Dr. Sinem Yıldız, benlerin bir kısmında ise ‘melanoma’ adı verilen cilt kanseri gelişebildiğine dikkat çekiyor. Ten ve göz rengi açık, sarı saçlı, kolay yanan veya zor bronzlaşan, çillenmeye eğilimli, yoğun güneşe maruz kalan ve ailesinde melonoma hikayesi olanlarcilt kanseri açısından daha fazla risk taşıyor.

2- Bu değişikliklerden şüphelenin

Kişiler kendi benlerini düzenli değerlendirmesinin önemine değinen Dr. Sinem Yıldız, “Benlerdeki renk, şekil ve boyut değişiklikleri takip edilmeli” diyor.Benin kenarlarının büyük ve düzensiz olması, renginin değişmesi, büyüme, bende yanma, kaşıntı gibi belirtiler şüpheye yol açıyor. Bu nedenle ani oluşan değişikliklerde, ağrı, kanama gibi durumlarda en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına başvurun. Ayrıca çok sayıda ve büyük beni olanlarla ailesinde melonoma olanlar varsa yine bir dermatoloğa görünmek önem kazanıyor.

3- Yaz-kış güneş kremi kullanın

Ultraviyole ışınları ben sayısında artışa ve kanserleşmeye neden olabileceği için

güneş ışınlarının zararları konusunda kişilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sinem Yıldız, “Yaz-kış yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalı” önerisinde bulunuyor.

4- Benlerinizi muayene ettirin

Yakalanma riski her geçen yıl artan ‘melanoma’, hayatı tehdit edecek kadar hızlı yayılma potansiyeline sahip bir deri kanseri türü.Her insanda yaşam boyumelanoma görülme riski 1/74. Her yıl yaklaşık 47bin 700 kişiye yeni melanoma tanısıkonulduğundan bahseden Dr. Sinem Yıldız, hastalığın erken teşhisi için ben muayenesinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

5- Ben aldırınca kansere dönüşmez

Toplumda benlerle ilgili en büyük yanılgılardan biri; benin alınınca kansere dönüşeceği. Oysa benin aldırılması kansere dönüşmesine sebep olmuyor. Tam tersine doktorunuzun riskli bulduğu benlerin aldırılması gerekiyor.

6- Estetik nedenlerle aldırmak mümkün

Benler estetik sebeplerle istenmediğinde de alınabiliyor. Yalnız alma işleminin bir dermatolog tarafındanmuayene edildikten sonra, yine bir dermatologveya plastik cerrahtarafından yapılması gerekiyor.

7- Benlere zarar veriyor

Vücuttaki benlerin güneşışığına fazla maruz kalması kadar solaryuma girmek, kötü kozmetikürünlerin aşırı ve yanlış kullanımıda benlerde farklılaşmaya yol açıyor. Beninkoparılması ve kesilmesi gibi durumlar da bende farklı yapısal değişikliklereneden olabileceğinden kesinlikle önerilmiyor.

8- Et benleri tehlikeli değil                       

Bir tür deri ekiolan et benleri, kişi için herhangi bir tehlike arzetmiyor ve kansere dönüşme ihtimali yok.Boyun, koltuk altı gibi bölgelerde daha sık görülen et benleri,yaşla, kilo ve hamilelikle artabiliyor. Estetik olarak kişiyi rahatsız edenler, dondurma-yakma gibi yöntemlerle ortadan kaldırılabiliyor.

Ayrıca benlerin tedavisi hakkında Dr. Sinem Yıldız şu bilgileri de verdi: 

Dijital dermotoskopi kullanılıyor

Benlerin muayenesi sırasında dijital dermotoskopi adı verilen bir alet kullanılıyor. Bu alet benleri 20-40 defa büyütüyor ve benin dermoskopik görüntüsünü alarak bilgisayara kaydediyor. Böylece kişinin bir sonraki kontrolünde elde edilen görüntüyle karşılaştırılarak, benlerdeki şüpheli değişiklikler tespit edilebiliyor.Dijital dermatoskopibende izlenen şüpheli değişlikleri matematiksel olarakhesaplayarak, melonoma riskini gösteren bir skor oluşturuyor. Böylece benin takibi ve tedavisi daha sağlıklı yapılabiliyor. -SELMA KÖSEDAĞ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla