KAYSERİ BÜYÜYOR MU?

    Geçenlerde birkaç eskimeyen dostumla biraraya gelmiştik. Eskiden yeniden konuşunken söz döndü dolaştı Kayseri nin büyüyüp büyümediğine büyüdü ide hangi yönde büyüdü bunu konuşmaya geldi.

   Dostlardan birisi “Kayseri gittikçe büyüyor gelişiyor ayrıca nufus bakımından da büyüyor” dedi.

    Bir başkası söz alarak “öncelikle Kayseri büyüdü mü büyümedimi bunu tartışmamız gerekir. Bana kalırsa Kayseri şeklen büyüyor nüfusu da artıyor ama kültür ve ekonomi yönüanden büyüdüğünü söylemek mümkün değil.

Bir defa Kayseri sanayisinde gözle görülür bir taklitçilik var. Sanayide birisi ne üretirse öbürü de ya aynısını ya da benzerdini üretiyor. Kayseri de endüstriyel ve sınai mal üretilmiyor.

Bugün Kayseri de kaç Organize sanayi ver 4 organize sanayi var. Kayseri nin ayarında olan konya da organize sanayi bölgesi sayısı 10 u geçti. Mehte üretimin çoğu geleceğe ve endürtriyel mallara yönelik.

Küçük bir örnek verecek olursak Kayseri de henüp bir çapa makınası bile üretilmiyor. Ama konya da bunun üreten ffirma sayısı onlarla ifaüde ediliyor.

Bunun yanında Kayseri de 4 üniversite var ama bu üniversitelerden mezun olanların başarı derecesi düşük işbulma oranı düşük.

Herkes günü kurtarmaya çalışıyor. Herkes bir birini tanıyor ve bir birdini çekiştiriyor.

Bu durumda Kayseri büyüdü demek biraz saflık olur. Bir şehrin büyümesi demek sadece şekil ve nüfus bakımından büyümesi demek değildir. Bunun için Kayseri yi yönetenlerin iş damlarının biraz daha dikkatmli davranıp her bakımdan büyümesi için gayret göstermesi gerekir” şeklinde konuştu.

   Bu konuşmanın arn dından herkes bir birine bakarak haklısın Kayseri büyüdü demek kendimizi avutmak olur.

Kayseri böyle göderse yakın zamanda ekonomi de sanayi de ihracatta daha da geride kalacaktır” dediler.

    Bir başka dostum söz alarak “Bir defa Kayseri nin büyümesi için bu şehirde yaşayan herkesin el ele vermesi gerekir.

Birisi o yana birisu buyana çekmeye devam ederse ardımız büyümüş olur ama kendimiz büyüyemeyiz.

Taklitçiliği bırakmamız gerekir. Sanayinin bundan sonra hep tüketim mallarına yönelik değilde sınai mal üretmeye yönelik çalışması gerekir. Bu gün bizim sanayiye baktığımız çzaman fabrikaların çoaüğu ya tahta işleriyle yani mobilya ile ya da taşla uğraşıyorlar. Demirle uğraşıyorlar.

Bilgisayar veya benzeri bir mal üreten kimse yok. Başkaları makına üretirken biz hala menmeri işleyip ambalajlayıp yurt dışına ihraç etmeye çalışıyoruz. Ama el küçük bir kutu yapıyor ama bizim tırlar dolusu malımıza bedel fiyata satıyor. Ne böyle büyüme olufr ne de böyle gelişme olur” dedi.

   Konuşanlara şöyle bir baktık bundan 35 yıl önce tanıdığım ve her biri belli bir eğitim seviyesindeve ekonomi düzeyi yüksek insanlardı.

Söylediklerini dinleyince de hepsine hak verdim. Bir gazeteci olarak biz bunu defalarca yazıp çimemize rağmen hala aynı seviyede gidiyorus kimse söylenenleri dinlemiyor ve bildiğini okumaya devam ediyor.

   Dilerim yakın zamanda birileri gerçekleri görerek nhareket etmeye başlar da sbiz de Kayseri büyüdü mü büyümedi mi tartışması yapmaktan kurtuluruz.

#rifataçıkgöz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.