AHİRETTE AMEL DEFTERİNİN VERİLMESİ

Ahrette, diriltilme, toplanma, Allah’a arz ve sevk edilmeden sonra bilgilendirme olayı olacağını Allah açıklıyor. Kitap/amel defterinin insana verileceği, insanın dünyada yaptıklarının, melekler tarafından kaydedilen bilgilerin kaydı verilecek ve yaptıklarının delili yüzüne okunup söylenecek. 43/Zuhruf 80, “ Yoksa onlar, Bizim kendilerinin sırlarını ve gizli konuşmalarını işitmediğimizi mi sanıyorlar? Hayır, öyle değil, yanlarındaki elçilerimiz melekler kaydetmektedirler.” 43/Zuhruf 83, “ Sen bırak onları, kendilerine söz verilen günlerine kavuşuncaya kadar batıla dalsınlar ve oynayıp oyalana dursunlar.” 36/ Yasin 12, “ Şüphesiz ölüleri Biz diriltiriz, onların yaptıkları her işi/ameli, bıraktıkları her izi yazarız. Biz, her şeyi, işi/ameli apaçık bir kitapta/bellekte/kamerada sayıp yazarak kaydetmişizdir.”
***
50/ Kaf 17, “ İki melek, insanın sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar.” 50/ Kaf 18, “ İnsan her ne söz söylerse yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmaktadır.” 54/ Kamer 52, “ Yaptıkları her şey kitaplarda/amel defterlerinde mevcuttur.” 54/ Kamer 53, “ Küçük büyük her şey satır, satır yazılmıştır.” 82/ İnfitar 10, 11, 12, “ Şunu iyi bilin ki, üzerinizde bekçiler/değerli yazıcılar vardır, onlar yapmakta olduklarınızı bilir ve kaydederler.” 17/İsra 14, “ Kitabını oku, bugün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin/amelin yeter denilecektir.” 69/ Hakka 19, 20, “ Kitabı iyi olarak verilenler, alın kitabımı okuyun doğrusu ben hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum der.” Hakka 25, 26, “ Kitabı kötü olarak verilenler keşke der bana kitabım verilmeseydi de hesabımın ne olduğunu bilmeseydim der.” Hakka 27, “ Keşke ölümümle her iş olup bitseydi.” Hakka 28, “ Malım bana hiç fayda sağlamadı.” Hakka 29, “ Saltanatım da benden uzaklaştı yok olup gitti.” 18/ Kehf 49, “ Kitap ortaya konmuştur, suçluların kitapta yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. Vay halimize derler, bu nasıl kitapmış ta büyük, küçük hiç bir şey bırakmadan yaptıklarımızın hepsini sayıp dökmüş/yazmış. Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulüm etmez.” işte küçük, büyük demeyip tüm yapılanları meleklerin yazdığını böylece Allah açıklamıştır. Buna amel defteri deniyor, bu kitap ortaya konunca insanın tüm gizli, açık yaptıkları önüne konulunca bakacak ki yapan kendisi kamera çekmiş, her şey net ve deliller ortada, susup kalacaktır.

#kemalyavuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.