ALTIN DİP YAPTI

Altının ons fiyatındaki dalgalanmaları devam ediyor. Özellikle onsun bin 900 dolar seviyelerine kadar gerilemesi iç piyasada hareketliliğe yol açıyor. Altının dip yaptığını belirten Kuyumcu Mehmet Altuncan, “Altın piyasası bin 957 dolardan bin 900 dolara dip yaptı. Bu fiyatta plato oluşturdu. Hatta bir ara bin 890 dolara kadar da test etti, bunu kırmaya çalıştı aşağı doğru gelir miyim diye ama başaramadı. Platosunu sağlamlaştırdı” diye konuştu.

Altın piyasasında ki hareketlilik devam ederken okul masrafları ve kış hazırlıklarının başlaması ile birlikte piyasada yavaşlama meydana geldi. Uzmanlar bu yavaşlamanın ekim ayının ortasına kadar devam edeceğini söyledi. Bunların yanı sıra altına geçişlerin yeni başladığını söyleyen Mehmet Altuncan ons değerlerinin yükseleceğini ve 2 bin 500 dolar seviyelerine kadar geleceğini söyledi. İç piyasa hakkında konuşan Kuyumcu Mehmet Altuncan, “Şu an da iç piyasada ki ekonomik veriler siyasi olarak dizayn ediliyor. Malum bugünlerde okul masrafları ayriyeten kış hazırlığı dediğimiz yerel olarak, kış masraflarının olduğu bir dönem de olduğu için sektörümüzde, perakende için konuşuyorum şu an da bir yavaşlama var. Bu yaklaşık 15 Ekim’e kadar devam eder” dedi.

“ALTIN HER AN YÜKSELEBİLİR”

Altının bu günlerde dip yaptığını ama her an yükseleceğini belirten Kuyumcu Mehmet Altuncan, “Altın piyasası bin 957 dolar dan bin 900 dolara dip yaptı. Bu fiyatta plato oluşturdu. Hatta bir ara bin 890 dolara kadar da test etti, bunu kırmaya çalıştı aşağı doğru gelir miyim diye ama başaramadı. Platosunu sağlamlaştırdı. Şu an da iç piyasada ki fiyatlandırma da hafta başı ile aynı seyir de devam ediyor. Burada bizim şahsi kanaatimiz alımlarda devam etmelerini, ihtiyaçları olmadığı müddetçe altından çıkmamaları. Sürecin dediğim gibi, üç ay da bitki büyür, dokuz ay da şu çocuk doğar gibi değil, altının ne zaman nerede fiyatlandırma sağlayacağı yönünde yüksek tahminler yoktur. Dip bulma veriler ile alakalı, tarım dışı fazlalık, işsizlik, dünyada ki Amerika ve benzeri ülkelerin verilerinin yansımasaydı ama şunu gösteriyor ki hala direniyor direnci çok yüksek değerde olduğunu ve altın her an yükseleceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

“PİYASADA YAVAŞLAMA VAR”

Okul maaliyetleri ve kış hazırlıklarının iç piyasayı yavaşlattığını söyleyen Mehmet Altuncan, “Dünya ekonomisi şu an da şekilleniyor orada altın her zaman bir yeri var, altına geçişler yeni başladı. O yüzden ons değerlerinin bizim her zaman iddia ettiğimiz gibi 2 bin 100- 2 bin 500 arası olacağı kanaatindeyiz. Şu an da iç piyasada ki ekonomik veriler siyasi olarak dizayn ediliyor. Malum bugünlerde okul masrafları ayriyeten kış hazırlığı dediğimiz yerel olarak, kış masraflarının olduğu bir dönem de olduğu için sektörümüzde, perakende için konuşuyorum şu an da bir yavaşlama var. Bu yaklaşık 15 Ekim’e kadar devam eder. Ondan sonra insanlar tabii bakarlar ki ellerinde genel gider eşyalarında fazlası olanlarında perakende sektöründe ki altın ihtiyaçlarını ve altın birikimlerine dönerler” ifadelerini kullandı.

 

HABER: İSMAİL ÇİLDAŞ – HAMZA EMİN USTA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.