“Bir musibet bin nasihatten iyidir.”

Ne doğru demiş atalarımız. İnsanlar kendilerine nasihat edilmesinden pek hoşlanmazlar. Bu bazen gençliğin verdiği dikbaşlılıktan, bazen de karşımızdaki insanın takındığı üslubun verdiği rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Verilen nasihatlerin insan üzerinde hiçbir etkisi yoktur, olmaz, olmayacak. Başına bir iş gelmeden anlamayacaksın yaptığının yanlış olduğunu, yanlış yolu tuttuğunu.

Velhasıl yanlış yol tuttuk biz azizim. Birşey kötü mü? Israr ettik onda, kötü olduğunu bile bile ‘Yav nolacak’ dedik, yaptık. Pişman olduk yaptık, pişman olduk yine yaptık. Herkes dedi doğru olmadığını, kulak asmadık. Bir kulağımızdan girerken diğerinden çıktı aldığımız nasihatler. Ne tuhaf varlık insanoğlu! Öyle ki musibetten nasibimizi almadan kendimize gelemiyoruz. Ve bu yüzdendir ki ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir.’ Ama öyle alıştıra alıştıra değil ansızın gelecek o musibet, ansızın olacak o yıkım. Deşecek ciğerini. Yoksa yine anlamazsın. Öyle olmalı. Olmalı ki hemen tevbe edesin, sığınasın esas sığınağına, Yaradanına. Bu noktada derdini bile seveceksin biliyor musun? Musibet(!) Musibetimi mi seveceğim? Evet musibetini seveceksin. O musibet pek değerli azizim. Öyle ki seni Hakk’a ulaştırdı. Canın çok yanacak ama bir daha o hataya düşmeyeceksin. En azından düşmemeye çalışacak, ona göre davranacaksın. Ve sabredeceksin. Çünkü unutulmamalı ki başımıza ne geliyorsa kendi kendimize ettiklerimizden .. Bununla ilgili bir ayettir ki şöyle buyurur Allah (cc); “Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizin yaptığı işler yüzündendir.” (Şûra Suresi,30)

Gelsin gelecek olan, başım üstüne diyebilmeli insan. Şayet yaptıklarında gönül kırmak yoksa, tevbesi şartıyla ve bir daha tekrarlamamak kaydıyla.

Bir de şunu paylaşmak isterim ki dünyadaki en büyük musibetin ne olduğunu merak edip araştırdığımda karşıma çıkan Hadis-i Şerifle ürperdim.  Peygamberimiz (sav) diyor ki; “Dünyada başa gelen belayı nimet , dünyanın rahatını da musibet saymayan, kâmil mümin değildir.”  (Taberani)

Musibetimi seveyim! Musibet nimettir. Musibetin sonu selamettir. Öyle ki Allah sevdiği kulunu sınar, sevdiği kuluna musibet verir, O’na gelsin diye ..

#selmakösedağ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla