10 BİN YILLIK TOHUMLAR KOCASİNAN’DA FİLİZLENECEK

Kocasinan Belediyesi tarafından çiftçilere ücretsiz olarak 10 bin yıllık geçmişe sahip siyez buğdayı ve organik tavuk gübresi dağıtıldı. KAYÇEV tesislerinde düzenlenen törende siyez buğday tohumlarını çiftçilere veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar,  genetiği değiştirilmemiş yapısıyla doğallığını koruyan siyez buğdayının hem bölge çiftçisinin gelirini artıracağını hem de sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Hasanarpa Mahallesi’nde bulunan KAYÇEV tesislerinde düzenlen programa; Başkan Çolakbayrakdar’ın yanı sıra mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı. Geçen yıl ekimi yapılan ve bu yıl hasadı gerçekleştirilen siyez buğdayının Kocasinan’da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, yapılan uygulamanın Türkiye’ye model olduğunu ifade etti. Uygulamayla Kocasinan’ın tarımsal alanda büyük bir atılım yaşayacağına dikkati çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Dağıttığımız siyez buğday tohumları, çiftçilerimiz tarafından Kocasinan’ın verimli ve bereketli topraklarında ekilecek. Geçtiğimiz yıl, KAYÇEV işbirliğiyle 10 bin dönümlük arazide ata tohumlarının ekimini yaptık ve bu yıl ise hasadını gerçekleştirdik. Uygulama neticesinde elde ettiğimiz tohumları çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bir dönüm araziye tekabül eden 10 kilo torba şekilde 2 adet çiftçilerimize vererek, bu işin başlangıcını yapıyoruz. Bu şekilde buğdayın Kocasinan’da geniş bir yelpazeye hitap ederek, hasadı gerçekleşecek. Özellikle tarım, hayvancılık ve ziraatın yoğun olduğu bir bölgeyiz. Kayseri’deki tarım ve hayvancılığın yüzde 20’si Kocasinan bölgesinde yapılmaktadır. Kocasinan Belediyesi olarak çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin daha bereketli ve verimli olması için gayret gösteriyoruz. İnşallah bundan sonra hayata geçireceğimiz çalışmalarımızla çiftçilerimiz, daha bereketli ürünler elde edecektir. Bu gibi değer üreten çalışmalarımızla insan sağlığına da katkı sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

Çiftçiler ve muhtarlar ise uygulama sayesinde hem tüketicilere sağlıklı bir ürün sunacaklarını hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaklarını belirterek, Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından çiftçilere toplam 2 ton siyez buğday tohumu ve KAYÇEV’in ürettiği organik tavuk gübresi dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.