Açıkgözce; SİYASİ ÜSLUP

Her şeyin bir kaidesi kuralı konuşmanın da bir üslubu vardır. Siyasetin de başlı başına bir üslubu var. Öyle herkes aklına gelini konuşamaz. Topluma hizmet eden, toplumun hizmetine talip olan insanların ağzından çıkan her kelimeye her cümleye dikkat etmesi ne konuştuğunu bilmesi gerekir.

Ayrıca siyaset demokrasinin gereği yapılan bir iştir. Demokraside de iki kurum vardır. Bunlardan birisi iktidar bir diğeri ise muhalefettir.

Demokrasinin gereği siyaset yapan insanların  bu iki kuralı peşinen kabul etmesi ve bir birine saygı göstermesi gerekir.

İktidar muhalefeti muhalefet de iktidarı yok sayarsa bunun adına demokrasi falan da denilemez, bunun adı başka bir şey olur.

Son günlerde mahalli siyasette tavır ve üslup iyice değişti. İktidar muhalefetin varlığından rahatsız olmaya başladı. Bu rahatsızlıktan doğan Çuvallı, zincirli söylemler Kayseri kamuoyunu iyice rahatsız etmeye başladı.

Halbuki Demokrasinin gereği var olan kurumlarda insanlar seçimle iş başına gelirler, seçmenden az oy alan ve seçilen sayısı az olan insanlar da yine demokratik yollardan yapılan seçimlerde toplumdan oy almış insanlardır.

Hiçbir zaman iktidarın çoğunluğuna bakarak kendilerini üstünmüş gibi görmesi doğru olmaz. Ayrıca böyle bir hakkı da yoktur.

Demokrasilerde iktidarın yaptıklarını denetim görevini üstlenmiş olan muhalefet mensuplarının iktidarın yaptıklarını eleştirmesi normal karşılanmalı ve iktidar mensuplarının bu eleştirilere tahamüllü olması gerekir.

Kayseri siyasetinde son günlerdeki gelişmeler karşısında kimsenin kimseye bir diyeceği yoktur.

İktidar olarak siz kalkıp muhalefet mensuplarının üzerine su şişesi atarsanız muhalefet mensupları da kalkar zincir falan der. Çünkü demokrasilerde çoğunluğun azınlığa tahakümü olamaz. Böyle olduğu zaman bu demokrasi olmaz.

Ayrıca hak bir zaman güçlüden yana değildir. Hak haklınındır. Haklı zayıfta olsa azınlıkta da olsa haklıdır. Siyasette uyulması gereken bir başka kural ise yapıcı olmak ve yaptığın işleri herkese kabul ettirmek için ikna etmek gerekir.

İktidar mensubu olarak Ben yaptım oldu. Ben konuştum oldu. Ben bilirim her zaman benim dediğim olur derseniz işte o zaman yanılmış ve yanlış yapmış olursunuz.

Ben şahsen bir vatandaş olarak iktidarın da muhalefetin de son günlerdeki üslubunu, tutum ve davranışını doğru bulmuyorum.

Her ikisi de artık kendilerini izleyenleri ve dinleyenleri rahatsız edecek bir tavır takınmışlardır.

Her ne kadar seçimlere daha uzun bir zaman var gibi görünse de artık seçim havası esmeye başlamıştır. Seçim havasının esmeye başladığı şu günlerde de herkesin çok dikkatli olması gerekir.

İktidar da muhalefet de önce kendi gözündeki sırığın farkına varmalı ve daha sonra başkasının gözündeki çöpe bahane bulmalıdır.

Kısaca iktidarın da muhalefetinde söylemleri adata tencere dibin kara senin ki benden kara misalidir. Ortamı germeden bu iş yürümeli ve millet sandık önüne geldiği zaman kimin ak kara olduğunu bilerek ve görerek tercihini yapma hakkına sahip olmalıdır.

Gerçekten bu günlerdeki söylemler hiç kimseye yakışmıyor ve kimseyi de memnun etmiyor. Şayet birileri böyle yapmakla iyi yaptığını zannediyorsa yanılıyor ve sadece kendi kendini aldatmış oluyor.

Siyasi üslup biraz daha yumuşatılmalı ve ortam iyice gerilmeden vatandaşın huzuru bozulmadan herkes işini yapmalıdır.

 

HAŞLAMA TAŞLAMA

Keser dönüp sap dönecek

Hesap zamanı gelecek

Zalim zulme övünmesin

Haklı hakkını alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.