ADEM (AS) VE ŞEYTAN

“Onlar orada Rabbimiz bizi çıkar yaptığımızın yerine iyi işler yapalım diyeceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmedi mi? Niçin inanmadınız şimdi tadın azabı! zâlimlerin yardımcısı yoktur.” (35/Fatır 37)
“İnsan kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (75/Kıyamet 36)
Şeytan insana öyle bir tuzak kuracağını söylüyor ki günahları söyleyeceğini ve insanların kendine uyanlarını azdıracağını, ancak kendine uymayanlara bir şey yapamayacağını dile getiriyor.
“Allah; ey iblis! secde edenlerle beraber olmayışının sebebi nedir? Dedi” (15/Hicr 32)
“İblis; ben kuru bir çamurdan şekillenmiş kara balçıktan yarattığın bir insana secde edecek değilim dedi” (15/Hicr 33)
“Allah şöyle buyurdu; öyle ise ordan çık artık kovuldun!” (15/Hicr 34)
“Muhakkak ki kıyamet gününe kadar lanet senin üzerine olacaktır!” (15/Hicr 35)
“İblis dedi ki; Rabbim beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım.” (15/Hicr 39)
“İblis Rabbim öyle ise tekrar dirileceğim güne kadar bana mühlet ver dedi. “(15/Hicr 36)
“Allah: sen bilinen bir vakte kadar mühlet verilenlerdensin buyurdu.” (15/Hicr 37-38)
“Ancak onlardan ihlâslı kulların müstesna.” (15/ Hicr 40)
“Allah; şöyle buyurdu; işte bana varan dosdoğru yol budur.” (15/Hicr 41)
“Allah; şüphesiz kullarım üzerinde senin bir hâkimiyetin yoktur. Ancak azgınlardan sana uyanlar müstesnadır.” (15/Hicr 42)
“Ey insanlar! Allah ın vaadi gerçektir sakın? Dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı şeytan da Allah hakkında sizi kandırmasın.” (35/Fatır 5)
“Çünkü şeytan sizin düşmanınızdır, siz de onu şeytanı düşman sayın, şeytan kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır.” (35/Fatır 6)
“Şeytan onları etkisi altına aldı da, kendilerine Allah’ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaş-larıdır. İyi bilin ki, şeytanın yandaşları hep kayıpta-dırlar.” (58/Mücadele 19)
Ayetlere baktığımız da şu ortaya çıkıyor. Şeytan Allah’ı inkâr etmiyor, şeytanın amacı Allah Meleklere Adem’e (insanoğlu) secde edin demesini hazmedemiyor, içine sindiremiyor. İnsanın Allah’ın güvenine layık olmadı-ğını, insanın Allah’a ortak koşacak, Rahman’ın yanına veli, evliya, şeyh, iyi ve salih kişileri (mindunillahi) Allah’ın dışında, gayrinde şefaatçiler edinileceğini, yaklaş-tırıcılar kabullenileceğini, dua edilirken bunların yüzüsuyu hürme-tine, hatırına bizim duamızı kabul et diye, Allah’a dua edileceği gözlerimiz önüne seriliyor. Bu olayı Allah insanın anlamasını, çözmesini ve böyle bir tuzağa düşülmemesini istiyor.
“Hesapları görülüp iş bitirilince şeytan diyecek ki; şüphesiz Allah size gerçek olanı vaadettti, ben de size vaat ettim, ama size yalancı çıktım, zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi inkâra ve şirke çağırdım siz de benim davetime hemen koştunuz. O halde beni kötülemeyin kendinizi kötüleyin. Ben ne sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Muhak-kak daha önce ben beni Allah’a ortak koşmanızı reddettim. Şüphesiz zâlimler için elem verici bir azap vardır.” (14/İbrahim 22)
Münafıkların durumu tıpkı Şeytanın durumu gibidir, çünkü şeytan insana inkâr et der. İnsan inkâr edince de ben senden uzağım, çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah tan korkarım der.” (59/Haşır 16)
“Gerçek şu ki, iman edip de yalnız Rabbine tevekkül edenler üzerinde Şeytanın bir hâkimiyeti yoktur.” (16/Nahl 99)
“Şeytanın hâkimiyeti ancak Şeytanı dost edinenlere ve onu Allah’a şirk koşanlaradır.” (16/Nahl 100)
Hz. İbrahim ile babası arasında geçen bir olayı yüce Allah, insanlar ders çıkartsın diye şöyle anlatır. İbrahim (as), babasına şöyle diyor:
“Babacığım! Şeytana kulluk etme (tapma), çünkü şeytan, çok merhametli olan Allah’a isyan edendir.” (19/Meryem 44)
Hz. İbrahimin babasının şeytana tapmadığı bilinen bir olaydır.
Babası, Allah’ın yanında bazı (veli-evliya dedikleri, Allah’a yaklaştırıcı ve şefaat edici) kurtarıcı dedikleri, Kur’an’ın put dediği yedek ilaha inanıyordu.
Hz. İbrahimin babasının bu eylemi, yaptığı bu işi şeytana tapmak olarak açıklanıyor ve bu hareketinden dolayı şirke düştüğü, şirk koştuğu vurgulanıp açıklanarak insanlık uyarılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.