Afganistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhonn Vali Kamçı’yı Ziyaret Etti

Afganistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhonn, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyaret etti.
Vali Kamçı tarafından Valilik girişinde karşılanan Afganistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhonn, ilk olarak Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Daha sonra konuğunu makamında ağırlayan Vali Kamçı, burada yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, ziyaretin Kayseri ile Afganistan arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.
Afganistan’ın tarihe indiğimiz zaman Türkiye ile köklü ilişkileri olan bir ülke olduğunu ifade eden Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:
“Afganistan bizim kardeş ülkemiz. Tarihe indiğimizde çok köklü ilişkilerimiz olan bir ülke Afganistan. Türkiye ile çok kolay uyum sağlayabilen bir ülke Afganistan. Öğrencilerinizin de burada en küçük bir hadiseleri olmuyor. Kayseri’ye yerleşen Afganistanlılar da var. Sayın Büyükelçi ilimize nezaket ziyaretinde bulundular. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”
Büyükelçi Dr. Amanullah Jayhonn ise Kayseri’nin sevdikleri bir şehir olduğunu ifade ederek, kendisini kabul eden Vali Kamçı’ya teşekkür etti.
Türkiye’de yaklaşık 40 binden fazla Afganlı vatandaşlarının bulunduğunu ifade eden Büyükelçi Dr. Amanullah Jayhonn, sözlerine şöyle devam etti:
“ Türkiye’de yaklaşık 2 bin 500 öğrencimiz var. Kayseri’de ise yaklaşık 100 öğrencimiz eğitim görüyor. Yaklaşık 40 binden fazla Afganlı vatandaşımız Türkiye’de yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın çoğu İstanbul, Ankara ve İzmir’i tercih ediyor yerleşmek için. Çünkü buralarda iş var. Çalışmak istiyorlar. Gelen vatandaşlarımızın çoğu meslek sahibi olduğu için işsiz kalmıyorlar.”
Konuşmaların ardından Vali Kamçı ziyaretin anısına Büyükelçi Dr. Amanullah Jayhonn Osmanlılar döneminde yapılan tarihi Saat Kulesi’nin kristal maketini hediye ederken, Büyükelçi Dr. Amanullah Jayhonn ise Vali Kamçı’ya lacivert mermerden yapılmış bir kap hediye etti. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.