AGÜ, Milli Eğitim ile Ortak Projeler Yapacak

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Milli Eğitim Müdürlükleri ve üniversitelerin işbirliği içinde olmaları gerektiğini belirterek, ilerleyen dönemlerde Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projeler planladıklarını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Sabuncuoğlu, yüksek öğretim, orta öğretim ve lisenin bir bütün olarak planlanması gerektiğini, üniversite olarak eğitimi bir bütün olarak gördüklerini ifade etti.
Bu nedenle üniversitelerin Milli Eğitim ile işbirliği içinde olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sabuncuoğlu, AGÜ olarak ilerleyen dönemlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projeler planladıklarını kaydetti.
Sabuncuoğlu, “Üniversitelerin liselerin, ortaokulların hatta ilkokulların kullanımına açılması gerek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin üniversitelerin fiziksel mekanlarını kullanmalı, akademisyenlerle görüşebilmeli ve daha lise dengi yıllarda üniversite ve üniversite yaşamı hakkında bilgi sahibi olmalı” dedi.
Bu kapsamda AGÜ olarak Kayseri’nin başarılı okullarından dört lise ile protokol imzaladıklarını hatırlatan Sabuncuoğlu, Abdullah Gül Üniversitesi’nin kampüsündeki laboratuvarlar, kütüphane, sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler gibi imkanlardan bundan böyle lise öğrencilerinin de faydalanabileceklerini dile getirdi.
Sabuncuoğlu, “İlerleyen dönemlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projeler planlıyoruz. Sıkı bir işbirliğiyle, yapacağımız projelerle, geleceğimizin en önemli mirası olan gençlerimizi, Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu vatandaş olarak , iyi birer insan olarak yetiştiririz” diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı da konuşmasında, üniversitelerin taleplerinin göz önüne alınarak, öğrencilerin ona göre eğitilmesi gerektiğine işaret etti.
Üniversitelerden azami derecede yararlanacaklarını belirten Elmalı, ”Üniversiteler yüksek eğitim verir, Milli Eğitim de bunun alt yapısını oluşturur. Bizim bir şekilde bir araya gelerek işbirliği içerisinde görüş alışverişinde bulunmamız gerekiyor” dedi.
Öğrencilerin ufkunun, bakış açılarının genişletilmesi gerektiğini belirterek bu açıdan üniversitelerin önemine dikkati çeken Elmalı, “Üniversitelerdeki hocalar, konulara akademik olarak bakarlar, akademik olarak ufkumuzu açarlar. Öğrencilerin ufkunun, bakış açılarının genişletilmesi için üniversitelerle işbirliği içinde olmamız gerekir. Üniversitelere öğrenci yetiştiren bizleriz. Bu nedenle sık sık biraraya gelerek, görüş alışverişinde bulunarak üniversitelerin nasıl bir öğrenci istediğini bilmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Elmalı, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özellikle liselerde kariyer günleri düzenlediklerini, kariyer günlerinde akademisyenlerin de görüşlerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, üniversiteleri ve akademisyenleri, düzenledikleri kariyer günlerine davet etti. -KURUM BÜLTENİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.