AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu ikinci kez rektör olarak atandı

Abdullah Gül Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, ikinci kez rektör olarak atandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nu atadı.
4 yıl daha görevde kalacak olan Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nun atamasının yanı sıra, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Iğdır Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Murat Erman, İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Recep Şentürk’ü atandı.
Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu kimdir?
Abdullah Gül Üniversitesinin kurucu rektörü olan Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Endustri Muhendisligi alanında lisans, yuksek lisans ve doktora derecelerini sırasıyla Orta Dogu Teknik Universitesi ve Wichita Eyalet Universitesinden almıstır. Doktoradan sonra 23 yıl Bilkent Universitesinde ogretim uyesi olarak calısmıstır. 2006-2013 tarihleri arasında Bilkent Universitesi Endustri Muhendisligi Bolumu’nde bolum baskanlıgı gorevini yurutmustur.
Is ve sanayi dunyasının universitelerle olan iliskisine buyuk onem veren Prof. Sabuncuoğlu bir cok sirkete uretim yonetimi konularında danısmanlık hizmeti vermistir.
Duzenledigi fuarlarla ogrencileri, akademisyenleri ve is dunyasını bir araya getiren ara yuzler gelistirmistir. Bilkent Universitesinde OR, muhendislik toplulugu, marka ve girisimcilik gibi bir cok ogrenci kulubunun kurulmasında veya gelismesinde aktif rol oynamıstır. Universite egitiminde kalite ve surekli iyilestirme sistemlerinin onemine inanan Prof. Sabuncuoglu uluslararası ABET akreditasyonunu Turkiye’de ilk alan muhendislik bolumune baskanlık yapmıstır.
Universitelerde basta kariyer, surekli egitim ve mezunlar merkezleri gibi destek birimlerin aktif olarak calıstırılmasının gerekli oldugunu vurgulayan Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, universite ogrencilerinin egitimleri boyunca kendilerini yalnızca teknik yonden degil sosyal, kulturel ve entellektuel olarak da gelistirmelerinin onemine inanmaktadır.
Evli ve iki cocuk babası olan Prof. Sabuncuoglu fırsat buldugunda topluma gonullu olarak hizmet etmenin yanı sıra tenis oynamayı ve yuzmeyi sevmektedir. -KURUM BÜLTENİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.