AHDE VEFA

    Bir insan yapılan bir iyiliğe karşılık vermediği zaman yapılan iyiliği unuttuğu zaman hemen bu kelimeyi yapıştırırız.

    Vefasız insan nankör insan. insan yapılan iyiliği hiç unutur mu ? Ahde vefa göstermek gerekir gibi laflar eder hayret ifademizi belirtmeye çalışırız.

   Ama günümüzde insanların ahde vefa göstermesini beklemek de biraz saflık olur.

  Bu yazıyı okuyunca belki de  “Yahu nereden çıktı bu Ahde vefa veya vefasızlıktan söz etmek” diyeceksiniz

    Nereden çıktığını anlatayım: Önceki gün Ankara’ya gitmiştim. Giderken Kırşehir de bir vatandaş bindi. Beraber yolculuk ettik. Giderken de oradan buradan konuştuk.

   Söz döndü dolaştı şehirlerin gelişmesine, yapılan devlet hizmetlerine geldi. Vatandaş benim kim olduğumu falan bilmeden başladı 57. Hükümetin Kırşehir Milletvekili Devlet Bakanı İsmet Mirzaoğlu’nun Kırşehir’e yaptıklarını anlatmaya.

    “Bey efendi bir memleketin kalkınması gelişmesi için siyasi sahibi olması gerekir. İsmet Bey Bakanlığı döneminde Kırşehir için ne gerekiyorsa yaptı. Çok hizmet getirdi. Kırşehir bugüne kadar görmediği hizmeti gördü, devlet yatırımı aldı. Ama bizim insanımız nankör ahde vefası yok. Kırşehir Halkı da ismet Beye Ahde vefa göstermedi. O kadar emeğine o kadar hizmetine karşılık seçimlerde gereken desteği vermediler. Ben şahsen İsmet Beyin partilisi falan da değilim. Fakat bizde bir söz vardır ‘yiğidi  öldür, ama hakkını inkar etme’ diye biz bu söze hiç sadık kalamıyoruz. Bize hizmet edeni, iyilik edeni iki gün sonra unutuyoruz. Hele siyasette bu vefasızlık daha çok. Ben şahsen İsmet Beyin seçildiği dönemde partisine oy vermedim ama 3 kasım seçimlerin de oyumu MHP ye verdim. Çünkü İsmet Bey bize sahip çıkmış, doğup büyüdüğü topraklara sahip çıkmış ve Kırşehir için elinden geleni yapmıştı” dedi.

   Vatandaşı dinleyince söylediklerine hak vermemek olmazdı. Bunun için de bu yazıyı yazıyorum.

   Fakat gerçekten bu devirde kimseden ahde vefa beklenmez. Şayet böyle olsaydı. Bu ülke için hizmet eden insanların kimini asıp, kimini yüce divanda yargılamazdık. O insanları baş tacı yapardık.

   Ne yazık ki biz millet olar geçmişi çabuk unutup günü yaşamaya bakıyoruz. Hele kişisel menfaatimiz söz konusu olunca gözümüz hiçbir şeyi görmüyor. Hele, hele siyasette koltuk sevdası, makam mevki hırsı her şeyi bir çırpıda unutturuyor.

    Bu memleketten Mirzaoğlu gibi çok bakanlar gelip geçti. Şimdi hepsi de unutuldu. Hepsi de bir köşeye akıldı. Hepsinin yaptıklarına sahip çıkmak için yarış edenler bile var.

    Gerçi vefasızlık sadece siyasette değil her şeyde var. Bir insan bize iyilik ederken söz sahibi iken ona şirin görünebilmek için elimizden geleni yaparız, yetkisiz kalınca da ya, yargılar yada aleyhinde karalamaya kalkarız.

   İşte bu yazıyı bunun için yazdım. Çoğumuz vefasız olsa da bazılarımızın ahde vefa duygusunu kaybetmediğini dile getirmek için yazdım.

   Dilerim bundan sonra kendi geleceğimiz için geçmişimizi karalamaya çalışmayız. Dilerim bize hizmet eden insanları unutup bir kenara atmayız. Dilerim kim ne yapmışsa hiç olmazsa onun yaptıklarını inkar etmeyiz de bir gün beklenen düzeye ulaşırız.

 

HAŞLAMA TAŞLAMA

 

Hiç bakmadan söze lafa

Göstermeli ahde vefa

Her şeyi inkar edenler

Bir gün gelecek insafa.

 

#rifataçıkgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.