ALIŞTIRANLAR SAĞ OLMASIN!

    Ülke toprakları bütünlüğünün korunması, vatanın sağ olması için her güne bir şehit haberi sığdırılıyor. O kadar alıştık ki şehit haberlerine insanlar artık “hım yine mi şehit? Alıştık artık…” demeye başladı. Vatan sağolsun ama bizi bu haberlere alıştıranlar sağ olmasın!

Dün Kayseri yine bir şehidini uğurladı… Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde terör örgütü mensuplarının saldırısında ağır yaralanarak, tedavi gördüğü hastanede şehit olan Er Zekeriya Altunok…

Evli ve 2 çocuk babası… Şehit eşi, şehidinin tabutuna sarıldı, öptü, ağladı…

“Keşke senin yerine ben girsem o toprağa… “ Bu sözler kulağımdan gitmiyor. Kim bilir birbirlerini ne kadar seviyorlardı ne hayalleri vardı…

Çocuklarının büyümesi, okul mezuniyetleri ya da bir aile kurmalarına şahitlik edemeyecek bir dolu şehit var bu ülkede ve şehit haberlerine alışmış bir 80 milyon!

Dün şehidimizin cenazesine katılan 10 binler vardı. Herkesin ağzından dökülen kelimeler “Vatan sağolsun, Şehitler ölmez vatan bölünmez” idi. Tekbirlerle, dualarla şehidimizi uğurladık, bizlerde evimize, işimize geri döndük. Tabi kaçınılmaz son herkes hayatına kaldığı yerden devam etti. Peki geriye kalanlar? Eşi, çocukları? E tabi onlar artık şehit ailesi ve devlet koruması altında olacaklar(!) ve belli başlı haklar verilecek. Kazandıkları haklar acılarını unutturacak mı? Asla! Sadece onlar ölene kadar içinde yaşayacak acısını. Geriye kalanlar dediğim gibi hayatına devam edecek.

Cenaze alayı ile birlikte eline Türk Bayrağı’nı alıp yürüyen yaşlı bir teyze de vardı, şehitlikte tütün ürünleri kullanan 2 kişi de! Bazıları bir şeylerin farkında olurken bazıları ise vatan uğruna canını vermişlere saygısı bile yoktu! Sorsak çatışmaya önde gidecekler arasında yer aldıklarını söylerler ama yazık ki bunu söyleyenler saygıdan ve vatan-millet sevgisinden bi‘haberler! Çünkü artık alıştılar, onlar için sıradan, rutin bir olay artık. Bundan sebeptir ki bu denli keyfi bir şekilde ellerinde tütün ile olaylara seyirci kalmaları!

İşte beni üzen nokta şehit haberlerine bir alışmışlığın olması. Dün olduğu gibi bugünde, yarında şehit haberleri almaya devam edeceğiz ve bunun sonu ne zaman gelecek? Ne zaman bu terör belasından kurtulup, akşam haberlerinde güzel şeyler görebileceğiz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.