ALLAH, KURAN’A UYMAYI EMREDER

Allah’ın kulak verip uyulmasını istediği, kitabı Kurandır. Eğer kullar, Allah’ın hükmü olan Kuran’a uymuyorlarsa, Allah’ın emrine karşı gelmiş olurlar ve bu nankörlüktür. 31/ Lokman 21. “ Onlara, Allah’ın indirdiğine uyun dendiğinde, hayır biz babalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız derler. Ya şeytan, onları alevli ateşin azabına çağırıyorsa da mı?” 4/ Nisa 61. “ Onlara, Allah’ın indirdiğine ( Kuran’a ) ve Resule gelin (onlara başvuralım) denildiği zaman, münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün.” Allah’ın kitabına dayanmayan her görüş, her davranış bir sapmadır. 10/ Yunus 32 “ İşte O, sizin gerçek Rabbiniz olan Allah’tır. Artık haktan ayrıldıktan sonra dalaletten/ sapıklıktan başka ne kalır? O halde nasıl sapıklığa döndürülüyorsunuz.”
Allah’ın, ayetlerini değiştirip sonrada, müşriklerin yaptığı gibi, 6/ Enam 148.” Putperestler diyecekler ki: Allah dileseydi ne biz ortak koşardık ne de atalarımız. Hiç bir şeyi de haram kılmazdık, onlardan öncekiler de aynı şekilde kitaplarını ve peygamberlerini yalanladılar/ emre uymadılar ve sonunda azabımızı tattılar. De ki: Yanınızda bize açıklayacağınız bir bilgi var mı? Siz zandan başka bir şeye uymuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz? ” Gerek müşrikler, gerekse Kuran’a uymayanlar, Allah dileseydi/ isteseydi ne biz ortak koşardık, ne de atalarımız. Hiç bir şeyi de haram kılmazdık/ yapmazdık diyerek, kafirliklerini/ müşrikliklerini Allah’ın iradesine/ isteğine bağlamak istiyorlardı. Allah dileseydi/ isteseydi kullarını günaha meyletmeyecek şekilde yaratırdı. Ancak Allah bunu dilemedi/ istemedi, kulların hem günah işlemeye, hem de sevap kazanmaya kabiliyetli bir özellikte yarattı. Onlara irade/ hürriyet verdi ve Allah kendi dilemesini/ istemesini de kullarının yapacağı hür iradeleriyle verecekleri karara, işe/ amele göre oluşturacağını/ karar ve taktirini o yönde kullanacağını ayetleriyle açıklamıştır.
17/ İsra 13. “ Biz her insanın kaderini / ameline göre kendi çabasına bağladık..” işte Allah iradeyi / istemeyi insana kader kılmıştır. Hani derler ya, insan kendi kaderini kendi hazırlar diye. Eğer kullar, Allah’ın kitabında ki, emirlerini değiştirmesin istiyorlarsa, kendileri de Allah’ın kitabına uymalıdırlar. Bunlara uyup uymamak insanların kendi istek ve iradelerine sunmuştur. Eğer insan Allah’ın emir ve yasaklarına uymayı seçerse, Allah’ın taktirine razı olmuş olur. Değilse, Allah’ın takdirine karşı gelmiş olur, Allah, küfür ve şükür arasında tercihi kullarına bırakmıştır, taktirini de ona göre dilemiş ve istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.