Basın İlan Kurumu gazeteci derneklerine 1 milyon Türk Lirası yardım yaptı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) sağladığı maddi destekten faydalanmak üzere Türkiye genelinde başvuruda bulunan ve başvuru evrakları uygun olan 84 gazeteci derneğine toplam 1 milyon Türk Lirası tutarında yardım yapıldı.

 

Basın İlan Kurumunun, kuruluş Kanunu ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde gazeteci derneklerine yardımda bulunma yükümlülüğü bulunuyor. Bu bağlamda ihtiyacı olan gazeteci derneklerinin 2018 yılında bu destekten yararlanabilmeleri için 31 Mart 2018 tarihine kadar başvuru formunu doldurarak Kuruma müracaatları istenmişti. Bu çağrıyla Türkiye genelinde 80 ilden toplam 96 gazeteci derneğinin yardım başvurusunda bulunduğu görüldü.

Şube Müdürlükleri aracılığıyla Genel Müdürlüğe intikal eden yardım başvurusu dosyaları incelenip, değerlendirildi. Bu inceleme ve değerlendirmeler sırasında, gazeteci derneklerinin beyan ettikleri üye listeleriyle üye kayıt defterlerinin mutabık olup olmadığına yönelik İl Dernekler Müdürlükleri veya Şube Müdürlüklerimiz tarafından yapılan tespitler ile bu üyelerin basın kartı sahibi yahut basın kartı almak için bekleme süresine tabi olup olmadığına yönelik BYEGM İl Müdürlükleri tarafından yapılan tespitlerden faydalanıldı.

Söz konusu inceleme ve değerlendirmeler sonucunda kamuya yararlı ihtisas gazeteci derneği statüsünde 2,  bulundukları ilde en fazla sayıda basın kartlı veya basın kartı almak için bekleme süresine tabi tutulmuş üyeye sahip 82 olmak üzere toplam 84 gazeteci derneğine 2 Mayıs 2018 tarihinde toplam 1 milyon Türk Lirası tutarındaki yardım ödendi.

Basın İlan Kurumu Yönetmeliğinin 102 ve 107 nci maddelerinde belirlenen esaslara göre 2011 yılında 9 gazeteci derneğine yardım yapılmış iken, 2011 ve 2015 yıllarında yapılan mevzuat değişiklikleri ile önce Kurum şubesi bulunan illerde daha sonra Kurum şubesi olmayan illerdeki gazeteci derneklerinin de belirlenen kriterleri sağlaması koşuluyla yardımlardan faydalanmasına imkân tanındı. Böylece Kurum, 2012 yılında 34, 2013 yılında 35, 2014 yılında 38, 2015 yılında 77, 2016 yılında 84, 2017 yılında 79 ve 2018 yılında 84 gazeteci derneğine yardım yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.