BAŞKAN ÇELİK FARKINI YİNE YANSITTI

Dün basın toplantısı düzenleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yaptığı hizmetlerden bahsetti, “Allah bu şehri nazarlardan saklasın” dedi.
Başkan Çelik’in zaman zaman toplantılarını takip ederim. Her toplantı da gördüğüm heyecan ve çalışma azmi Kayseri adına umut veriyor. Hele hele Mehmet Özhaseki’nin son döneminde sürekli “Reklamları” izliyorduk. Ama Başkan Çelik, anladığım kadarı ile iş yoğunluğundan “Reklama” zaman bulamıyor ki; bundan sonra her Çarşamba rutin basın toplantıları yapacaklarını ifade etti.
İsabet olur. Özellikle yeni açılan ve yapılan hizmetlerin öncelikle basına tanıtılması, hizmetin kamuoyuna daha iyi ifade edilmesini sağlar. Ayrıca eksikliklerin görülmesini ve giderilmesini kolaylaştırır. Her ne kadar sosyal medya kullanımı daha etkin olsa da basının önemi yadırganamayacak kadar etkilidir.
Mesela bir Melikgazi Belediyesi’ne baktığımız zaman aynı heyecanı göremiyoruz. Yılların verdiği yorgunlukla artık rutini dahi önemsemeyen bir noktaya geldiler. Sadece şişirme haberlerle kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar.
Şahsen, Özhaseki görevi bıraktığı zaman deneyimli bir belediye başkanının göreve gelmesinin isabet olacağını düşünmüştüm. Yanlış düşünmüşüm. Taze kan her zaman iyiymiş. Büyükşehir’e, bir Kocasinan’a baktığımız zaman farkı daha açıkça görebiliyoruz.
Mustafa Çelik umarım bu heyecanını yitirmez. Basın toplantısını düzenlediği mekan Talas’ta “Erguvan Sosyal Tesisleri” gayet güzel dizayn edilmiş. İşletmeciliği de KAYTUR gibi belediyenin en başarılı şirketi tarafından yapılıyor. Mutlaka gitmenizi ve görmenizi tavsiye ederim. Kayseri’nin böyle yüz ağartıcı mekânlarının olması insanı mutlu ediyor.
***
GENÇLİK NEREYE GİDİYOR…
Gençlik insan ömrünün en verimli, en heyecanlı ve en hareketli dönemidir. Bu dönemde hayatımıza nasıl yön vermek istersek o istikamete gitmek zorunda kalırız. Yani önümüze çıkanlar bizim yapmak istediklerimizin sonucunda olanlardır. Yani kendimizi tehlikeden korumak için önlem de alabiliriz. Ayrıca tehlikenin içine girmek için zemin de hazırlayabiliriz. Bu tamamıyla bizim cuzi irademizle alakalıdır.
Daha genç yaşarındayken Hz. İbrahim (A.S) puta tapan kavmiyle tek başına mücadele etmiş, Hz. Yusuf (A.S) bütün olumsuz şartlara rağmen nefsine dur diyebilmiş, Hz. Musa (A.S) iffet ve namus timsali olmuş, Hz. Yahya (A.S) birçok yönüyle çocuklara ve gençlere örnek gösterilmiş, Ashabı-ı Kehf olarak adlandırılan gençler, inandıkları gibi yaşayabilme uğruna her şeylerini ve diyarlarını terk etmiş. Hz. İsa (A.S) devrinin azgınlarına karşı ‘’Hakkı’n mücadelesini vermiş’’ alemlerin sultanı, şefkat güneşi Hz.Muhammed (S.A.V) efendimiz de son derece temiz ve kararlı bir gençlik geçirmiştir.
**
Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurmaktadır; “Gençlik bir çeşit deliliktir.”
Gençliğimizde öyle çok yanılgılar oluyor ki: Sanki gençliğimizi dünyadaki bütün lezzetleri tadarak, bütün eğlencelere katılarak, günümüzü gün etme adına, helal ve harama bakmadan geçirme zorunluluğu vardır.
Hz.Ali (R.A) diyor ki; “En hayırlı genç o dur ki, ihtiyar gibi ölümü düşünüp ahretine çalışarak, gençlik hevasatına esir olmayıp gaflete boğulmayandır.’’ Gençlik çağı biz insanoğlunun hem dünya hem de ahretimiz çok şey yapabileceğimiz bir çağdır. biz ise sadece dünyamızı kurtarmaya çalışıyoruz. Ahretimizi unutuyoruz.
Ey gençlik yaşam sadece dünya hayatından ibaret değildir. Facebooklarda Tweetlerde, Mesengerden ibaret değildi. Dünya ve ülkemizde yüz binlerce çocuk, genç sokaklarda yaşamakta, hiçbir sosyal yaşamı, eğlencesi olmadan hayatın zorluklarıyla mücedele etmek zorunda. Dünyamızı kurtarmakla ahretimizi kurtarmış olmuyoruz, ama ahretimizi kurtarmakla hem dünyayı hem ahreti kurtarmış oluruz. Gençliğimizi sağlam temeller üzerine oturtmak boynumuzun borcu olmalıdır.
**
Allah(c.c)gençliğimizi nerede ve nasıl geçirdiğimizin hesabını bizden soracaktır.
Peygamberimiz(S.A.V)şöyle buyuruyor: “Allah ibadete düşkün gençle, meleklere karşı iftihar edecek şöyle buyurur.” Kuluma bakın benim rızam için nefsanî isteklerini terk etmiştir. Gençliğimizde yapılan ibadetler yaşlılıkta yapılan ibadetlerden daha hayırlıdır. Çünkü gençliğimiz nefsanî arzularımızın çok ağır bastığı iblisin devamlı yanına çekmek ve Allaha itaat etmekten alıkoymak istediği için güçlü bir dönemdir. Bu dönemi ancak Allaha yakın olmakla ibadeti sıklaştırmakla yaptığımız kötü bir hareketin ahiret hayatında bize pahalıya mal olacağını hatırlamakla atlatabiliriz.
**
Gençken ölüm uzak gelir!!!
Gençken ölüm uzak gelir insana ölüme meydan okursun bir bakarsın ömür geçmiş, bu defa ölüm başlar sana meydan okumaya ve sonunda hep kazanan ölüm olur.
Dikkat edersek günümüz gençliğinin çoğu Avrupai model giyim tarzları, taklit etme, ve özentilerle yaşamaya çalışmaktadırlar. Buda yavaş yavaş onlara benzemekle onların arzuladığı hedefi tutturmuş olurlar. Peygamberimiz şöyle buyuruyor; “Bir kişi diğer bir kişinin ameline, yoluna ve âdetine razı olursa, muhakkak ki o onlardandır.” Avrupalıların kötü yönlerini ve İslam dinine ters düşen özelliklerini kendimizde yansıtmaya alışıyoruz. Halbuki Avrupalılar da biz genliğimizin iyi yönlerini kendi dinlerine ters düşmeyen, yaşamlarına olumlu etki edecek özeliklerimizi almak için uğraşırlar. Peygamberimiz(S.A.V)şöyle buyuruyor: “İnsanoğlu kıyamet gününde rabbinin yanında şu beş şeyden sorulmadıkça olduğu yerden ayrılmaz. Gençliğini nerde ve nasıl harcadığından, ömrünü nerede geçirdiğinden, malını nereden kazanıp nereye sarf ettiğinden, bildiği ile amel edip etmediğinden, bedenini nerede yıprattığından…”
Bu konuda ilgili kurumlara da büyük görev düşüyor; Herkes kendi bünyesindeki gençliği kontrol altında tutmalı onlara gerekli nasihat ve bilgilendirmelerde bulunmalıdır. Kendi gençlik yıllarını göz önüne getirerek gençlerin neler hisetiğini ve neye meyilli olduğunu bilmeli ve ona göre onların önüne ışık tutmalıdırlar. Kötü yola girmelerinin önünü kesmelidir. İyi yolda yürümelerine zemin hazırlamalıdır.
**
Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir
Hayat sadece eğlenmekten sosyal medyada gezinmekten ibaret değildir. Gençlik dağlarda 20 yaşlarda bu vatan, millet uğruna ölüme koşa koşa, gülerek giden gençliğin izinde olmalıdır. Şimdi bakıyorsunuz her gencin elinde cep telefonu başlarını kaşıyacak vakitleri yok sürekli yazışıyorlar, sosyal paylaşım sitelerinde nerede olduklarını paylaşıp anlık ileti gönderiyorlar. Ahh bilseler hayatlarından neler gittiğini, nelere özenip gerçek yaşamdan kopuk yaşadıklarını. Geçenlerde bir arkadaşla sohbet ettiğimzde bana söyledi acı ve bir o kadar üzüntü bir sözü vardı. Ben Facebook kullanmıyorum diye arkadaşlar arasında alay konusu olup dışlanıyorum. Gerçekten eğer böyleyse vahim bir durum. İnternet cafeler, şans oyunları bayileri gençlerin evi olmuş. Korkarım ki bu gençlik yakında nefes aldıklarınıda güncelleyip paylaşacaklar. Gençler Benliğimizi yitirmeden özümüze dönülmeli, milli kültür ve ülkümüzü asırlarca yaşatmalıyız. Fatih sultan Mehmet tahta ilk çıktığında 14 yaşındaydı, İstanbul’u fetettiğinde ise 21 yaşındaydı. Biz o Fatih’in torunlarıyız. O gençlik at sırtlarında çağ kapatıp çağ açarken ne acıdır ki şimdi gençlik başka alemlerde, başka yollarda.
**
Ahlaklı, edepli yaşlanmadan önce gençliğin kıymetini bilen ibadetli ve imanlı bir gençliğin olması dileğiyle Allaha emanet olun.
KISA KISA…
Kayseri Bağımsız Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, kurulacak olan yeni parti de sürpriz isimlerin olduğunu söylemiş!
Kayserispor Ganalı yıldız oyuncu Asamoah Gyan’da mutlu sona yaklaşmış!
Büyükşehir Talas’ta iki önemli projenin temelini bu hafta atacakmış!
Boydak Holding’in eski CEO’su Memduh Boydak’ta ByLock’cu çıkmış!
CHP Melikgazi İlçe Başkan Yardımcısının oğlu ByLock’cu çıkmış!
AKP İl Yönetim Kurulu üyesinin kardeşi ByLock’cu çıkmış!
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’da brifing vermiş!
Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına atanmış!
İskendurun Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına getirilmiş!
Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Turan, Kayseri Cumhuriyet savcılığında görevlendirilmiş!
Yargıçlar Sendikası üyesi İstanbul Hakimi Nuh Hüseyin Köse, Kayseri’ye atanmış!
Oto kiralama işi yapan esnaf Şehit çocuklarına ücretsiz sünnet arabası tahsis ediyormuş!
Cüneyd Zapsu Kayseri’de 3,5 milyon liralık yatırımla güneş enerjisi santrali kuracakmış!
Kocasinan Belediyesi Barsama bölgesinde yeni mesire alanı kuracakmış!
76 yaşındaki babasını, kendisine küfür ettiği için öldüren sanığa 20 yıl hapis cezası verilmiş!
Şehidimiz Ömer Halisdemir’in memleketi Bor-Çukurkuyu için Bakan Mehmet Özhaseki’den arazöz ve kanalizasyon için bütçe istenmiş!
Talas Belediyesi, elektriğini güneşten üretecekmiş!

#kürşataçıkgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.