BİR ZAMANLAR

Değerli okurlarım,

Yazımın başlığına bakıp ta masal anlatacağımı sanmayınız… İlçemiz İncesu da yaşanmış, ilimiz Kayseri de  bilmiyorum ama ilçeler bazında tüm Türkiye’miz de eşi benzeri  az olan bir öyküyü anlatacağım.. Bu öykü 1965 li yıllarda  başlayıp  2000 lere kadar   yaşayan bir öyküydü. İncesu merkezde çalışan,Bir gurup öğretmen kendi aralarında toplanarak bir dernek kurarlar.’’ÖĞRETMENLER YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’’ Yönetimine hafızam yanıltmıyorsa Nurettin DURSUN, İsmail AYTAÇ, Mehmet KARAVELİOĞLU, Yaşar AKBIYIK, Mustafa MOR…getirilir.İlçede çalışan  çoğu öğretmen bu derneğe üye olurlar. Derneğin  bir maddelik tek bir amacı ve hedefi vardır. Üyelerinden maddi  sıkıntıya düşenlere  biriken aidatlardan   kısa süreli taksitler halinde para  yardımda bulunmak..Bu dernek 1976 yılında Karakoyunlu İlkokulunda  yaptığı genel kurulda tüzük değişikliğine giderek, üyelerinin  çoğunluk la belirleyeceği   temel ihtiyaçları olan gıda maddelerini,   giysi ihtiyaçlarını,çeşitli mutfak eşyalarını da temin ederek yine kısa vadelerle  taksitli satış yapılmasına , alınacak ürünlerin fatura bedellerine sadece %2 masraf eklenmesine karar verilir. Yönetim kuruluna, Mustafa Süslü, Mehmet Şahbaz, Mehmet Sarı , İbrahim Bostancı, Veli Bahar  getirlir, başkanlığı Mehmet SARI üstlenir…Kısa zamanda  bir anket düzenlenerek ihtiyaçlar  tesbit edilir..

Yönetimden üç kişi Kayseri ye giderek belirlenen listedeki ürünlerden    bir gurup  gıda maddelerini  alarak  belediyeden kiraladıkları küçük bir dükkana  doldururlar..Bundan dolayı ilçede halk buraya ‘’Öğretmenler Gıda Pazarı’’ adını verirler. İşin ilginç tarafı Başkan ve muhasip olan iki üye aldıkları ürünlerin bedelini   İncesu dan, Kayseri ye götürmeye cesaret edemezler  bankadan,  aldıkları firmaya  havale çıkarırlar.. Öğretmenlerin dışında kimseye   asla satış yapılmaz.. Mehmet SARI 1979 da  Atatürk İlkokuluna müdür olunca bu görevini ilk genel kurulda bırakır.. Bu derneğin faaliyetleri  yıldan  yıla büyüyüp gelişerek 1990 lı yıllarda yine genel kurul kararı ile kooperatife dönüşür.. 2000 li yıllara kadar  çemberini genişleterek  diğer memurları da üye kaydeder daha sonraları halka açık   faaliyetini sürdürür..

Değerli okurlarım ,

Buraya kadar işin  normal   akışı gibi gözükse de asıl mesele 1970 li yıllarda  ülkemizde ki  yersiz, mesnetsiz  gereksiz sağ sol   guruplaşmalarının   büyük boyutlara vardığı,  sokakların, mahallelerin   paylaşıldığı ,kardeşin  kardeşi öldürdüğü günlerde İncesu Öğretmenleri bu dernek sayesinde  tek vucut, tek bilek tek gönül olmasını bilmişlerdir.İşte öykümüzün asıl meselesi asıl amacı  budur. Kitlelerimizi bir arada tutabilmek, yardımlaşmayı, birlik ve beraberliği perçinlemektir..O yıllarda faaliyet gösteren İncesu Öğretmen Evinin de fonksiyonu büyük olmuştur. Ne  acı ki 2000 yıllarının başında Öğretmenler Yardımlaşma Derneği,  üç beş yıl sonra da Öğretmenler evi kapatılmıştır. Dört katlı binası da 2018 yılında yıkılmıştır.Şimdi ilçemizde  amacı sadece ve sadece  para kazanmak olan  4-5   büyük market açılmıştır…

Şu geldiğimiz hale bakınız.. Hiçbir öğretmen  yan yana gelemiyor. Üçer beşer   farklı kahvehanelerde  zaman geçirmeye çalışıyorlar.

Hani öğretmen toplumun öncüsüydü,

Hani öğretmen toplumun lideriydi,

Hani öğretmen toplumun akıl babasıydı,Nerede kaldı o öğretmenler, o toplumlar..

Öğretmen evimizin olduğu bir zamanlar  modern matematiğe geçiş yıllarını yaşadık.. Biz öğretmenler, idareciler bu konuda  hizmet içi kurslara tabi tutulmadan   o matematik konularını çocuklara öğretmeye başladık.. İşin gerçeği idareci olarak şahsen ben ve okulumdaki 20 öğretmen bazı konularda zorlanıyorduk..  Ben ve benim gibi arkadaşlar   zorlandığımız konuları  saat beşten sonra alıyor öğretmen evine getirerek   bilen arkadaşlardan öğrenip ertesi günü teneffüslerde okullarımızda ki arkadaşlara aktarıyorduk. İki yıl sonra  Matematik öğretmeni olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk MEMİŞ ilçedeki tüm öğretmenlere bu konuda  iki gün kurs verdi de bu sorunu kısmen çözmüştük..(Öğretmenler evinin, öğretmenler derneğinin  faydalarını  anlatma babilinden.). Aradan yıllar geçti , kimler göçtü kimler geldi.Geçen bu yıllar içinde  ne yaptık, Varlıklarımızı,değerlerimizi  Sattık, yıktık,  birçok devlet malını yok ettik.. Şimdi döndük çareyi tekrar adına tanzim satış  dediğimiz başka isimler bulduğumuz  satış evlerinde arıyoruz.Merak etmeyelim ki çürük ve bozuk düzen  onlarıda zarara sokarlar, örtülü ödenekten öderler yine bu milletin sırtına yüklerler.

Kalın sağlıcakla  Mehmet SARI  12.02.2019

SEÇME SÖZLER

Havalar soğuyunca,

Yapraklar dökülünce,

Gölge veren ağaçlar unutulur..

Tıpkı;

İşi bitince unutulup,

Kenara itilen değerler gibi.

 

ATATÜRK DİYOR Kİ,

Çalışmadan,yorulmadan,üretmeden,

Rahat yaşamak isteyen toplumlar,

Önce onurlarını, sonra özgürlüklerini,

Daha sonra da bağımsızlıklarını ve  geleceklerini kaybaderler..

#mehmetsarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.