Boydak kardeşlerin yargılandığı davada yine karar çıkmadı

Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan ve geçen hafta beş gün süren Boydak ailesinden 9 kişinin yargılandığı davada mahkeme heyeti duruşmayı karar verilmek üzere 12 Temmuz’a erteledi.
581 gün önce, 1 Kasım 2016’da başlayan 68 sanıklı davanın 26 Ekim 2017’de görüldüğü celsesinde mahkeme heyeti Boydak’ların diğer 5 şirketine de hisse büyüklükleri nedeniyle kayyum atanmasına, olaylara göre bazı sanıkların dosyalarının tefrik edilerek bu dosyadan ayrılmasına karar vererek 14 sanıklı duruşmayı 6 Şubat 2018’e ertelemişti. 6 Şubat’ta görülen davada 14 sanıktan 5’inin bu dosyadan tefrik edilmesine ve Boydakların olduğu 9 sanıklı davanın 7. celsesinde 13 Nisan’a ertelenmesine karar vermişti. 13 Nisan’da görülen davada savcılık mütalaasını celse arası vermiş, duruşma 28 Mayıs’a ertelenmişti. 28 Mayıs’taki davanın 8. celsesi 5 gün sürmüş, karar için 7 Haziran’a gün verilmişti.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada tutuklu sanıklar Hacı Boydak, Memduh Boydak, Şükrü Boydak Sincan Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile hazır edilirken, tutuksuz sanıklar Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, İlyas Boydak, Murat Bozdağ ve Halit Bayhan ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Başbakanlık avukatı da duruşmada müdahil oldu.
Saat 13.30’da başlayan davanın 9. celsesinde mahkeme başkanı Murat Şamlı, dosya kapsamı itibariyle detaylı inceleme yapacaklarını söyledi.

“Benden ve ailemden terörist çıkmaz”
824 gündür tutuklu sanık Memduh Boydak, “Suç işleme saikiyle hiçbir şey yapmadım. Suç olduğunu bilseydim zaten yapmazdım. Yaptıklarımız yasal fiillerdi. Benden ve ailemden terörist çıkmaz. Yargılamada bizi ve ailemizi tanıma fırsatınız da olmuştur. Sizin de gördüğünüz gibi terörün t’si çıkmayacağını düşünüyorum. Hem tahliye, hem beraat, hem de müsadere talebinin reddini istiyorum” diye konuştu.
Tutuklu sanık Hacı Boydak ise, “Ben hayırseverim, terörist değilim. Sürçü lisan ettiysek affola” derken, tutuklu sanık Şükrü Boydak da, “64 yaşındayım, ciddi kalp rahatsızlığım var. Uzun süredir hastalığım devam ediyor, doktorlar kanserden şüpheleniyor. Etkin pişmanlıkta bildiğim her şeyi anlattım, devletimden hiçbir şey saklamıyorum. Pişmanım, devletimden, milletimden, herkesten özür diliyorum, beraatımı ve tahliyemi istiyorum” savunmasını yaptı.
Dosya kapsamı itibariyle detaylı inceleme yaptıktan sonra karar verileceğini söyleyen mahkeme başkanı, duruşmayı karar verilmek üzere 12 Temmuz’a ertelediklerini açıkladı.

Savcı mütalaasını açıklamıştı
Cumhuriyet Savcısı mütalaasında 824 gündür tutuklu sanık Memduh Boydak hakkında ‘silahlı terör örgütü yönetmek’ suçundan 15 yıl ila 25 yıl arasında cezalandırılmasını talep etmişti. Savcı, Memduh Boydak’ın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istemişti. Diğer sanıklar Hacı, Şükrü, İlyas, Mustafa, Bekir, Erol Boydak ve Murat Bozdağ hakkında verilen mütalaa ise sanıkların suçlarının ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle 7 sanığa 6 yıl 3 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenmiş, tutuksuz sanık Halit Bayhan’a ise beraat talep edilmişti.

Boydak ailesi için bin sayfalık savunma
Boydak ailesinin avukatları arasında eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ve bir çok bakanın da avukatlığını yapan ünlü avukat Bülent Hayri Acar da yer aldı. Av. Acar, sanıklar ile ilgili verilen mütalaaya cevap olarak mahkemeye 1000 sayfalık dilekçe sunmuştu.  -iha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.