Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kemeraltı Mahallesinde yer alan Gubaroğlu (Yumurtalı) Mescidinde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Mescidin aslına uygun bir halde onarılarak ibadete hazır hale getirildiğini Cuma günü ibadete açılacağını söyledi.
Kemeraltı Mahallesinde yer alan ve Şah Melek Hatun için Miladi 1300 yılında türbe olarak yaptırılan, daha sonra ise 1560 yılında mescide çevrilen Gubaroğlu mescidinde iç ve dış genel temizliğinin yapıldığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince gerçekleştirilen çalışma ile mekanın şehrimize ve inançlarımıza yakışır hale getirildiğini kaydetti.
Melikgazi ilçesinde 9 tarihi caminin onarılarak hizmete yeniden açıldığını, Gubaroğlu (Yumurtalı) Mescidinin tamamlanarak 9.su olduğunu kalıcı bir hizmet olmasını, vatandaşlarımızın uzun yıllar kullanması için çaba ve özen gösterildiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi.
“Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan ve restorasyon projeleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan Gubaroğlu (Yumurtalı) Mescidinde yapılan çalışma ile gelecek kuşaklara hizmet verebilmesi sağlanmıştır. Aslına uygun olarak hazırlanan proje Kayseri Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının ardından, restorasyonu Melikgazi Belediyesi tarafından yapıldı. Melikgazi Belediyesi tarihi yapıları kollayan, koruyan ve gelecek kuşaklara miras bırakan bir belediye olarak tarih önünde gerekli misyonunu yerine getirmektedir. Şehrimizin tarihi ve kültürel dokusunu korumaya ve yaşatmaya devam ediyoruz. Her şey daha yaşanabilir ve daha modern bir Kayseri için” diye konuştu. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla