‘By lock’ kullanan 10 polis ilk kez hakim karşısında

‘By lock’ kullandıkları iddiasıyla yargılanan, aralarında 3. sınıf emniyet müdürü, baş polis bulunan 10 tutuklu sanık ilk kez hakim karşısına çıktı.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklar M.A.İ., H.D., K.Ç., M.B., M.K., İ.U., İ.K., İ.P.,H.Ö. ve M.D.S. ile sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.
3. sınıf emniyet müdürüyken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ihraç edilen tutuklu sanık İ.K., söz konusu programı kullanmadığını belirterek, “By lock’un nasıl bir program olduğunu bilmiyorum. Telefonuma yüklemedim, kullanmadım” dedi.Tutuklu sanık İ.P. ise “15 Temmuz sonrası ben gönüllü olarak operasyonlara katıldım.2007’den beri KOM Şube’de görev yapıyorum, bizzat operasyonlara katılıyorum, hep sokaklardaydım, beni sevmeyen birisi iftira atmış olabilir, ben by lock kullanmadım” dedi. Sanık M.B. de “Yıllarca terörle mücadele şubesinde görev yaptım. Vatanımı, milletimi, ülkemi seven birisiyim. Bu tür illegal örgütler ile hep mücadele ettim. By lock denilen programın ne olduğunu dahi bilmiyorum” diye konuştu.
Diğer sanıklar da by lock programını kullanmadıklarını belirterek, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmediler.
Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı Mart ayına ertelerken, tutuklu sanık H.Ö. dışında 10 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, tutuklu sanık H.Ö.’nün ise dosyasının bu davada tefrik edilerek, ayrı yargılanmasına ve tahliyesine karar verdi. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.